Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Europejskie oświatowe ośrodki polonijne chcą współpracować

0
Podziel się:

II Europejskie Sympozjum Polskich Macierzy Szkolnych, które zakończyło w
piątek w Wilnie dwudniowe obrady, zadeklarowało ściślejszą współpracę oświatowych ośrodków
polonijnych.

II Europejskie Sympozjum Polskich Macierzy Szkolnych, które zakończyło w piątek w Wilnie dwudniowe obrady, zadeklarowało ściślejszą współpracę oświatowych ośrodków polonijnych.

"Modele szkół polskich w Europie są różne, programy kształcenia są różne, ale łączy nas wychowanie w duchu polskości, przekazywanie młodemu pokoleniu Polaków tradycji polskiej, nauka języka polskiego, historii, geografii polskiej. Dlatego ważna jest wymiana doświadczeń, wzajemne poznawanie się i wspieranie" - powiedział w rozmowie z PAP członek Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie, dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie Czesław Dawidowicz.

W przyjętych przez Sympozjum wnioskach przewidziana jest m.in. wymiana młodzieży pomiędzy Macierzami oraz organizowanie wspólnych konkursów, festynów.

Uczestnicy Sympozjum zaapelowali do władz polskich o dalsze wspieranie doradcze i finansowe oświatowych ośrodków polonijnych.

Macierzom Szkolnym z Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy Belgii zależy przede wszystkim na dofinansowaniu polskich szkół społecznych, które tam dominują. Natomiast Macierzy na Litwie, gdzie polskie szkoły są państwowe, zależy na wzbogaceniu oferty doskonalenia kwalifikacji nauczycieli.

II Europejskie Sympozjum Polskich Macierzy Szkolnych przyjęło apel do władz litewskich, w którym wyraziło zaniepokojenie z powodu projektu nowej ustawy o oświacie. Litewski projekt ustawy zakłada m.in. wyższość szkół litewskich nad szkołami narodowymi, w tym polskimi, a także nauczanie w szkołach narodowych w języku państwowym - litewskim.

"W imieniu polskich organizacji oświatowych Anglii, Belgii, Białorusi, Czech i Niemiec, uczestników II Europejskiego Sympozjum, apelujemy do najwyższych władz Republiki Litewskiej o zaprzestanie szkodliwych działań skierowanych na ograniczanie prawa polskiej mniejszości narodowej na Litwie do nauczania w języku ojczystym, do zachowania tożsamości narodowej i wszechstronnego rozwoju zgodnie z normami otwartego społeczeństwa demokratycznego" - napisano w apelu.

W dwudniowym wileńskim Sympozjum wzięli udział przedstawiciele Macierzy Szkolnych z Anglii, Belgii, Niemiec, Czech, Białorusi i Litwy. Następne Sympozjum za kilka lat odbędzie się w Belgii.

Aleksandra Akińczo(PAP)

aki/ mmp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)