Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Kolejny projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk

0
Podziel się:

W litewskim Sejmie został zarejestrowany kolejny projekt ustawy o pisowni
nielitewskich nazwisk i imion, między innymi polskich, w dokumentach litewskich. Jego autorem jest
poseł partii konserwatywnej Czeslovas Vytautas Stankeviczius.

W litewskim Sejmie został zarejestrowany kolejny projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk i imion, między innymi polskich, w dokumentach litewskich. Jego autorem jest poseł partii konserwatywnej Czeslovas Vytautas Stankeviczius.

"Mój projekt ustawy, w odróżnieniu od dwóch już istniejących, jest mniej zawiły i przewiduje używanie wszystkich znaków diakrytycznych" - powiedział w piątek PAP poseł Stankeviczius.

Projekt ustawy Stankevicziusa zakłada m.in. używanie wszystkich znaków diakrytycznych w nazwiskach mających pochodzenie łacińskie, na przykład znaków charakterystycznych dla języka polskiego, takich jak "ń", "ś", "ź" i innych.

Projekt, który wcześniej przygotował rząd, przewiduje używanie w nazwiskach nielitewskich znaków charakterystycznych dla języka łacińskiego - "q", "w", "x", wyklucza jednak używanie znaków charakterystycznych dla poszczególnych języków.

Jest jeszcze jeden projekt ustawy o pisowni imion i nazwisk, który przygotował poseł partii konserwatywnej Rytas Kupczinskas. Zakłada on pisanie wszystkich nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości wyłącznie w zapisie litewskim.

Obecnie sprawa pisowni nielitewskich nazwisk na Litwie, z inicjatywy parlamentu, znajduje się w Sądzie Konstytucyjnym.

Chcąc definitywnie rozstrzygnąć kwestię pisowni nazwisk, należy przede wszystkim zasięgnąć opinii tego sądu, gdyż to on w 1999 roku uznał, że imię i nazwisko obywatela Litwy w dokumentach tożsamości powinno być zapisane w języku państwowym, czyli litewskim.

Jak zaznaczył poseł Stankeviczius, "na razie wszystkie trzy projekty będą czekały na decyzję Sądu Konstytucyjnego, a gdy taka zapadnie, Sejm zadecyduje, który projekt jest najlepszy".

Zdaniem Stankevicziusa, "decyzja Sądu Konstytucyjnego będzie przychylna dla używania oryginalnego zapisu nazwisk".

"Dzisiaj, w odróżnieniu od tego, co mieliśmy przed dziesięciu laty, sytuacja zasadniczo się zmieniła. Litwa jest członkiem Unii Europejskiej, NATO innych organizacji międzynarodowych i to powinno być uwzględnione" - powiedział poseł Stankeviczius.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas sierpniowej wizyty w Warszawie zaznaczyła, że Litwa jest politycznie przygotowana do rozstrzygnięcia problemu pisowni nazwisk litewskich Polaków.

Kwestia pisowni nazwisk polskich na Litwie jest od lat jednym z najbardziej drażliwych problemów w stosunkach polsko-litewskich.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)