Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Komentarz MSZ nt. oświadczenia MSZ Polski ws. oświaty

0
Podziel się:

Litewskie MSZ dziwi "nieadekwatna" ocena strony polskiej sytuacji Polaków na
Litwie oraz zarzut nieprzestrzegania porozumień dwustronnych i międzynarodowych.

Litewskie MSZ dziwi "nieadekwatna" ocena strony polskiej sytuacji Polaków na Litwie oraz zarzut nieprzestrzegania porozumień dwustronnych i międzynarodowych.

"Doceniamy stałą i wyjątkową troskę rządu polskiego o rodaków za granicą. Nie może jednak nie dziwić taka nieadekwatna ocena sytuacji polskiej mniejszości narodowej, mieszkającej na Litwie i zarzuty wobec Litwy, iż nie przestrzega dwustronnych i międzynarodowych umów" - czytamy w czwartkowym komentarzu MSZ Litwy, wydanym po środowym oświadczeniu polskiego MSZ.

W środę polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym wyraziło rozczarowanie przyjęciem przez litewski Sejm nowelizacji ustawy o oświacie. Zdaniem resortu skutkiem zmian będzie stopniowy demontaż systemu szkolnictwa mniejszości polskiej, co prowadzić będzie do jej przymusowej asymilacji. Polskie MSZ uznało też, że władze Litwy "nie okazały woli partnerskiego potraktowania tej ważnej dla polskiej społeczności na Litwie kwestii i nie podjęły działań w celu znalezienia rozwiązania zgodnego z europejskimi standardami i powszechnie uznawaną w prawie międzynarodowym zasadą niepogarszania praw nabytych przez mniejszości".

"Litwa w pełni przestrzega polsko-litewską umowę o dobrosąsiedzkich stosunkach i współpracy, która zakłada możliwość realizacji +nauczania w języku mniejszości narodowej i języka mniejszości narodowej+" - czytamy w czwartkowym komentarzu litewskiego MSZ.

Odnotowuje się w nim, że Polacy na Litwie mają możliwość zdobywać naukę w języku ojczystym na wszystkich szczeblach: od przedszkola po szkołę wyższą; że warunki oświaty mniejszości narodowych na Litwie są znacznie lepsze w porównaniu z powszechnie przyjętymi, międzynarodowymi normami: na Litwie około 90 proc. przedmiotów jest wykładana w języku ojczystym, a normy międzynarodowe zakładają naukę w języku ojczystym w około 60 proc., a pozostałe - w języku państwowym.

"Polska doskonale wie, że warunki oświaty polskiej na Litwie są wyjątkowe, a nowelizacja ustawy w żaden sposób "nie niszczy" oświaty polskiej na Litwie, a tym bardzie nie dąży się do asymilacji Polaków, czy obywateli jakiejś innej mniejszości narodowej" - napisał MSZ.

Litewski resort spraw zagranicznych zaznacza, że "jedną z zasad nowej ustawy jest zasada równouprawnienia, to znaczy, że system edukacji staje się społecznie sprawiedliwy, zapewnia realizację praw człowieka bez względu na narodowość. Nowelizacja ustawy otwiera nowe możliwości przedstawicielom mniejszości narodowych, jedną z nich jest wejście na rynek pracy".

Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych zaznaczając, że "oświata mniejszości narodowych absolutnie odpowiada wszystkim europejskim i międzynarodowym standardom", odnotowuje, iż "sytuacja mniejszości litewskiej w państwie sąsiednim wzbudza niepokój".

"Niestety, sytuacja oświaty litewskiej w Polsce każdego roku się pogarsza. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zostało zamkniętych połowę szkół litewskich: w Krasnogrudzie i Krasnewie (zlikwidowane litewskie klasy), w Ogrodnikach, Klewach, Romanowcach, Wojtokiemie. Od przyszłego roku zamierza się zamknąć szkoły w Przystawańcach i Widugierach. (W szkołach litewskich - PAP) bardzo brakuje podręczników, a w roku bieżącego planowana jest +nowość+ - litewskie podręczniki nie będą drukowane, zastąpią je podręczniki elektroniczne" - napisał MSZ.

Ministerstwo wyrażając przekonanie, że "wszystkie państwa powinny szczególną uwagę poświęcać kwestiom mniejszości narodowych", opowiada się "nie za dyskusją na temat +co by było, gdyby było+, a za otwartym dialogiem i rzeczywistą pracą na rzecz obywateli państwa".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)