Notowania

wiadomości
05.09.2011 15:16

Litwa: Kubilius o potrzebie wymiany informacji ws. oświaty

Polsko-litewski zespół do spraw edukacji, który zostanie powołany na mocy porozumienia szefów rządów obu krajów, pozwoli na wymianę obiektywnej informacji - ocenił w poniedziałek premier Litwy Andrius Kubilius.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polsko-litewski zespół do spraw edukacji, który zostanie powołany na mocy porozumienia szefów rządów obu krajów, pozwoli na wymianę obiektywnej informacji - ocenił w poniedziałek premier Litwy Andrius Kubilius.

"Uważamy, że (powołany zespół-PAP) jest to instrument do wymiany obiektywnej informacji pomiędzy Wilnem a Warszawą, gdyż czasami widzieliśmy, że stolicy Polski zwyczajnie brakuje obiektywnej informacji" - powiedział Kubilius, komentując niedzielne spotkanie z premierem Polski Donaldem Tuskiem w Wilnie.

Wyraził opinię, że "bardzo często decyzje Litwy były oceniane jedynie według rozmaitych mitów".

Premier Litwy podkreślił raz jeszcze, że nie jest rozważana możliwość zmiany kontrowersyjnej ustawy o oświacie, ale - jak zaznaczył - "jesteśmy gotowi na otwartą rozmową w sprawie etapów i możliwości wcielania w życie tej ustawy".

Premier Litwy ocenił, że najważniejszym wynikiem niedzielnego spotkania z szefem polskiego rządu jest decyzja o zawieszeniu strajku w szkołach polskich na Litwie.

Zwrócił uwagę na dwa aspekty wypowiedzi Donalda Tuska: przede wszystkim "zdecydowane i wyraźne stwierdzenie, że żyjący na Litwie obywatele Litwy pochodzenia polskiego powinni dobrze znać nie tylko język polski, ale też język państwowy".

Jak dodał, "wypada żałować, że jest to coś, czego niektórzy polscy politycy tu, na Litwie, nie potrafią zrozumieć".

"Również ważną i cenną uwagą Donalda Tuska jest to, że poszczególni politycy nie powinni wykorzystywać kwestii mniejszości narodowych we własnych celach politycznych. Myślę, że dotyczy to części polityków na Litwie i w Polsce" - powiedział Kubilius.

Odnosząc się do słów Tuska, "że relacje między Polską a Litwą będą tak dobre, jak dobre są relacje państwa litewskiego z polską mniejszością", Kubilius ocenił, że stwierdzenie to "nakłada dość poważną odpowiedzialność na polską mniejszość żyjącą i pracującą tu, na Litwie".

Porównał stosunki Litwy z Polską do stosunków z Rosją. "Na przykład dobre stosunki między Litwą i Rosją, o które nieustannie zabiegamy, zależą od zachowania rosyjskiego kierownictwa. Tak samo zachowanie litewskiej administracji wobec polskiej mniejszości narodowej to stosunki między dwoma partnerami, które niekiedy w znacznej mierze zależą od zachowania niektórych polityków i przywódców reprezentujących polską mniejszość narodową" - oświadczył.

"Jestem przekonany, że autentycznie zabiegamy o otwarty dialog i staramy się rozwiązać różne problemy niepokojące polską mniejszość narodową" - dodał.

Niedzielna rozmowa premierów Litwy i Polski dotyczyła głównie przyjętej w marcu przez litewski parlament ustawy o oświacie, która zdaniem społeczności polskiej uderza w szkołę polską na Litwie.

Zgodnie z nową ustawą, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy.

Ustawa zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

W szkołach polskich rozpoczął się w piątek strajk przeciwko ustawie, którego uczestnicy żądali jej zmiany. W niedzielę, po wizycie na Litwie premiera Tuska, strajk został zawieszony na dwa tygodnie. Decyzja o jego odwołaniu jest uzależniana od dalszych działań władz Litwy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mw/ kar/ dym/

9718044

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz