Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Listy ministra oświaty do Polaków ws. zmian w szkolnictwie

0
Podziel się:

Minister oświaty Litwy Gintaras Stepanaviczius wysłał ponad 26 tys. listów do
Polaków i przedstawicieli innych narodowości, których dzieci uczęszczają do szkół mniejszości
narodowych z informacją o zmianach, jakie zajdą w ich szkołach z dniem 1 września.

Minister oświaty Litwy Gintaras Stepanaviczius wysłał ponad 26 tys. listów do Polaków i przedstawicieli innych narodowości, których dzieci uczęszczają do szkół mniejszości narodowych z informacją o zmianach, jakie zajdą w ich szkołach z dniem 1 września.

Listy wysłane drogą pocztową, a napisane w językach polskim i rosyjskim dotarły do adresatów we wtorek.

Minister przypomina, że od 2013 roku zostanie ujednolicony egzamin maturalny w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych oraz że w celu lepszego opanowania języka litewskiego od 1 września w szkołach mniejszości narodowych "zostanie zwiększona liczba lekcji języka litewskiego, (...) w języku litewskim będą nauczane przedmioty dotyczące historii i geografii Litwy oraz podstawy wychowania obywatelskiego".

Wprowadzane zmiany przewiduje znowelizowana ustawa o oświacie, przyjęta przez Sejm w marcu br. wbrew woli społeczności polskiej i rosyjskiej na Litwie.

Litewscy Polscy twierdzą, że założenia ustawy są dyskryminujące, naruszają prawa ucznia i zasady równouprawnienia, a także, iż są początkiem końca szkoły polskiej na Litwie.

W ciągu ostatnich miesięcy Polacy swój protest przeciwko przyjętym założeniom niejednokrotnie wyrażali na wiecach oraz pisali listy do przedstawicieli najwyższych władz kraju z prośbą o zachowanie dotychczasowego systemu nauczania w szkołach mniejszości narodowych. Ich głos nie został wysłuchany.

Kolejny wiec w obronie szkoły polskiej na Litwie odbędzie się w piątek przed urzędem prezydenta. Jego organizatorem jest Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)