Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Media: AWPL chce usunięcia z partii konserwatywnej kolejnych członków

0
Podziel się

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) wskazała polityków z partii
konserwatywnej Związek Ojczyzny -Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, których należałoby usunąć z
szeregów ugrupowania, chcąc poprawić relacje polsko-litewskie - pisze w czwartek dziennik "Vilniaus
Diena".

bEgppQaJ

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) wskazała polityków z partii konserwatywnej Związek Ojczyzny -Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, których należałoby usunąć z szeregów ugrupowania, chcąc poprawić relacje polsko-litewskie - pisze w czwartek dziennik "Vilniaus Diena".

"Po wyrzuceniu z partii posła Gintarasa Songaily zmian na lepsze spodziewać się raczej nie należy, gdyż w szeregach konserwatystów pozostało dość liczne grono polityków o równie radykalno-nacjonalistycznym nastawieniu" - piesze dziennik, powołując się na portal AWPL.

Do grona osób o takim nastawieniu portal zalicza posłankę Vidę Mariję Czegriejiene, "która otwartym tekstem, bez ogródek, stwierdziła, że +załatwiliśmy Polaków na Kowieńszczyźnie, załatwimy i na Wileńszczyźnie+", a także posła Rytisa Kupczinskasa, "który był inicjatorem bezprecedensowej próby zamknięcia ust europosłowi (Waldamarowi Tomaszewskiemu - PAP) i zastraszenia polskiej społeczności, pisząc skargę do Głównej Komisji Etyki Służbowej". W skardze Kupczinskas utrzymywał, że wypowiedzi Tomaszewskiego na temat sytuacji litewskich Polaków w PE są antylitewskie, oczerniają Litwę w oczach społeczności międzynarodowej i są sprzeczne z litewskim ustawodawstwem.

bEgppQaL

"Stąd nasuwa się wniosek, że usunięcie jednego radykała nie spowoduje zmian w polityce partii konserwatywnej i nie zrobi pogody" - czytamy na portalu AWPL.

Szef frakcji konserwatywnej w Sejmie Jurgis Razma w rozmowie z "Vilniaus Diena" bagatelizuje opinię AWPL.

"Trzeba by było wpierw przypomnieć, że jest taka partia (AWPL - PAP). Wówczas, być może, zajrzę na ich stronę internetową" - powiedział gazecie Razma.

Pod koniec kwietnia poseł Gintaras Songaila, znany z antypolskich poglądów, wypowiedzi i działań, został usunięty z partii konserwatywnej za rażące naruszenie statutu.

bEgppQaR

Powodem usunięcia było to, że Songaila, tuż przed powołaniem koalicji rządzącej w Wilnie, zwrócił się do sądu z prośbą o uchylenie decyzji wileńskiego oddziału partii konserwatywnej o zamiarze utworzenia w stolicy koalicji z AWPL. W ocenie obserwatorów, było to jednym z powodów pozostania konserwatystów w opozycji w radzie miejskiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ro/ jbr/

bEgppQbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)