Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Minister oświaty widzi postęp w realizacji ustawy o oświacie

0
Podziel się:

Minister Oświaty Litwy Gintaras Steponaviczius widzi postęp w realizacji nowej
ustawy o oświacie, tymczasem rodzice dzieci ze szkół polskich na Litwie nieustannie twierdzą, że
ustawa ta dyskryminuje oświatę mniejszości narodowych i żądają jej zmiany.

Minister Oświaty Litwy Gintaras Steponaviczius widzi postęp w realizacji nowej ustawy o oświacie, tymczasem rodzice dzieci ze szkół polskich na Litwie nieustannie twierdzą, że ustawa ta dyskryminuje oświatę mniejszości narodowych i żądają jej zmiany.

"Wiemy, jaka jest sytuacja, że nie wszędzie przychylnie jest przyjmowana (ustawa - PAP), ale widzę postęp" - powiedział w czwartek przemawiając w Sejmie minister Steponaviczius.

Natomiast Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie wystosowało w piątek apel do polsko-litewskiego zespołu ekspertów ds. edukacji. W apelu napisano, że nowa ustawa o oświacie znacznie pogarsza sytuację polskiego jako języka nauczania, uszczupla dotychczasowe prawa uczniów i nauczycieli polskich szkół, pozbawia uczniów i rodziców prawa wyboru, jakie dotychczas mieli.

"Forum Rodziców apeluje więc do polsko-litewskiej komisji ekspertów o wypracowanie rekomendacji umożliwiających Ministerstwu Oświaty i Nauki Litwy przygotowanie i zgłoszenie do litewskiego Sejmu poprawek do aktualnie obowiązującej ustawy" - czytamy w apelu.

Rodzice chcą, by przede wszystkim została odwołana decyzja o ujednoliceniu matury z języka litewskiego dla uczniów szkół litewskich i szkół mniejszości narodowych, chcą przygotowania nowych, ulepszonych programów nauczania i bazy podręcznikowej do nauczania języka państwowego, a także natychmiastowego wycofania obowiązku dwujęzycznej edukacji w szkołach mniejszości narodowych.

Zgodnie z nową ustawą o oświacie, od 2013 r. w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich się różni. W szkołach litewskich język litewski jest wykładany jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości - jako państwowy. Ponadto język litewski, jak podkreślają Polacy na Litwie, zawsze pozostanie dla przedstawicieli innych narodowości językiem wyuczonym, toteż chcą, by egzamin z tego języka nadal był zróżnicowany.

Ustawa zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

W wyniku protestów społeczności polskiej wobec nowej ustawy został powołany polsko-litewski zespół ds. edukacji. Odbyły się już trzy posiedzenia tego zespołu, ale nie podjęto jeszcze żadnych konkretnych decyzji dotyczących kwestii poruszanych przez litewskich Polaków.

Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Augustowie.

W spotkaniu tym, na wniosek Forum Rodziców Szkół Polskich, po raz pierwszy wezmą udział przedstawiciele rodziców uczniów, po pięć osób ze strony Litwinów z Polski i Polaków z Litwy.

Forum zgłosiło listę proponowanych przez siebie rodziców. Współprzewodniczący zespołu ekspertów, wiceminister oświaty Litwy Vaidas Bacys, w rozmowie z PAP w piątek powiedział, że "zgłoszona lista nie będzie kwestionowana, chociaż niektóre nazwiska budzą zastrzeżenie, gdyż są to urzędnicy samorządowi".

"Widzimy chęć upolitycznienia podejmowanych kwestii, a nie jest to właściwa droga do rozwiązania problemu" - powiedział Bacys. Poinformował też, że litewskie ministerstwo będzie dążyło do rozszerzenia liczby przedstawicieli rodziców w pracy zespołu ekspertów, gdyż ma swoich kandydatów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)