Notowania

wiadomości
25.07.2011 17:57

Litwa: MSZ nie zgadza się z Polakami ws. praw mniejszości

Litewskie MSZ nie zgadza się z opinią Związku Polaków na Litwie (ZPL), że Litwa nie przestrzega międzynarodowych umów i Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Litewskie MSZ nie zgadza się z opinią Związku Polaków na Litwie (ZPL), że Litwa nie przestrzega międzynarodowych umów i Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych.

"Żadna z organizacji międzynarododwych nie postawiła Litwie dotychczas żadnego prawnego zarzutu, że nie przestrzega zobowiązań międzynarodowych" - napisano w liście MSZ, który szef resortu Andronius Ażubalis osobiście wręczył w poniedziałek przedstawicielom społeczności polskiej.

List jest odpowiedzią na wystosowane w czerwcu do ministra pismo ZPL. Przedstawiono w nim punkty polsko-litewskiego traktatu i Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych, których Litwa nie realizuje.

W swym piśmie ZPL zaznaczył m.in., że Litwa wbrew zawartym umowom międzynarodowym pogarsza sytuację oświaty polskiej na Litwie, nie zezwala na zapis polskich nazwisk w oryginale.

ZPL zwrócił się też z prośbą do MSZ o przedstawienie sposobów realizacji międzynarodowych zobowiązań.

"Zawsze opowiadam się za rozwojem dialogu ze wszystkimi wspólnotami mniejszości narodowych, wszyscy bowiem jesteśmy obywatelami Litwy. Bez wątpienia, rząd powinien zatroszczyć się o bardziej racjonalny i uargumentowany dialog" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie ministra Ażubalisa rozpowszechnionym po spotkaniu z przedstawicielami społeczności polskiej.

"Dialog może być, ale powinien być konstruktywny. Nie będziemy uczestniczyli w rozmowach, które jedynie stwarzają pozory polepszenia sytuacji społeczności polskiej. W trakcie takiego dialogu powinien być opracowany konkretny sposób realizacji zobowiązań Litwy" - powiedział PAP poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz, który uczestniczył w spotkaniu.

W jego ocenie, "była to ostra wymiana zdań, ale każdy pozostał przy swoim".

"Zaakcentowaliśmy, że Polacy są lojalnymi obywatelami Litwy, ale sytuacja polskiej mniejszości na Litwie nie jest jedynie wewnętrzną sprawą Litwy, skoro dotyczą jej zapisy w traktacie polsko-litewskim" - powiedział Narkiewicz.

W ubiegłym tygodniu minister Ażubalis i przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene uznali, że dyskusje dotyczące sytuacji mniejszości polskiej na Litwie należą do sfery polityki wewnętrznej, nie zaś zagranicznej.

Jak zaznaczył Narkiewicz, spotkanie w ministrem Ażubalisem, w którym uczestniczyli też wiceminister oświaty Vaidas Bacys i kierownik działu mniejszości narodowych w Ministerstwie Kultury Kastytis Minkauskas, "raz jeszcze potwierdziło stanowisko społeczności polskiej".

"Nie zamierzamy ustępować. Znamy swoje prawa i będziemy domagali się ich respektowania. Jesteśmy obywatelami Litwy i opinia naszej społeczności powinna być uwzględniana" - powiedział Narkiewicz.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ mc/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz