Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Odsłonięto pomnik księdza prałata Józefa Obrembskiego

0
Podziel się:

W podwileńskiej miejscowości Mejszagoła w niedzielę odsłonięto pomnik zmarłego
przed dwoma laty w wieku 105 lat księdza prałata Józefa Obrembskiego. Duchowny za życia był
nazywany patriarchą kapłanów Wileńszczyzny, autorytetem moralnym Polaków na Litwie.

W podwileńskiej miejscowości Mejszagoła w niedzielę odsłonięto pomnik zmarłego przed dwoma laty w wieku 105 lat księdza prałata Józefa Obrembskiego. Duchowny za życia był nazywany patriarchą kapłanów Wileńszczyzny, autorytetem moralnym Polaków na Litwie.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Stefana Dousy - to prawie dwumetrowa figura z brązu księdza prałata. Pomnik stanął przed domem, w którym ksiądz mieszkał przez 60 lat i który nazywał "swoim pałacykiem". Tu też zmarł 7 czerwca 2011 roku.

"Idea wzniesienia pomnika zrodziła się tuż po śmierci prałata. Jest to inicjatywa oddolna. W ten sposób ludzie po prostu chcą podziękować księdzu za 80-letnią posługę" - powiedziała PAP mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Przed rokiem rozpoczęto rozprowadzanie cegiełek na budowę pomnika. W ciągu roku zebrano około 50 tys. litów (ponad 60 tys. złotych). Cegiełki ciągle są jeszcze rozprowadzane.

W niedzielę w odrestaurowanym domu księdza prałata Józefa Obrembskiego - zwykłej, starej, wiejskiej chacie - zgodnie z życzeniem księdza otwarto też muzeum księży Wileńszczyzny.

"Dzisiaj wypełniliśmy pierwszą część testamentu księdza prałata, teraz stajemy przed zobowiązaniem, by trwać w nauce, którą głosił ksiądz Józef Obrembski" - powiedział podczas otwarcia muzeum przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski. Europoseł zachęcił zebranych, aby "w codziennej modlitwie prosili o możliwość beatyfikacji księdza prałata Józefa Obrembskiego".

Ksiądz prałat Józef Obrembski, który został pochowany przy kościele Najświętszej Marii Panny w Mejszagole, był i nadal pozostaje bardzo szanowaną osobą na Wileńszczyźnie. Wychował niejedno pokolenie Polaków-katolików. W czasach sowieckich organizował opiekę nad wypędzonymi księżmi, ukrywał ich. Schronienie u księdza znajdowali też żebracy i ludzie samotni.

Ci, którzy mieli szczęście spotkania się z księdzem, podkreślają wielką mądrość kapłana, urok osobisty, dowcip, fenomenalną pamięć, a przede wszystkim umiejętność przedstawiania rzeczy najbardziej doniosłych i złożonych w słowach najprostszych. Józef Obrembski pochodzi z ziemi łomżyńskiej. Do Wilna przybył w roku 1925 na studia w seminarium duchownym. Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Turgielach, 40 km od Wilna. Od 1950 r. pełnił obowiązki proboszcza w Mejszagole, gdzie mieszkał do śmierci.Od kilku lat polska szkoła w Mejszagole nosi imię księdza. Postaci Obrembskiego zostało poświęconych kilka książek wydanych na Litwie: "Żywot jak słońce" autorstwa Jana Sienkiewicza i "Józef Obrembski - kapłan według Serca Bożego", która zawiera wspomnienia księży Wileńszczyzny o duchownym.Za wieloletnie zasługi w krzewieniu wiary i polskości ksiądz Obrembski został wyróżniony m.in. medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który w
1994 r. wręczył mu prezydent Lech Wałęsa.Na pięć miesięcy przed śmiercią księdza prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty na Litwie osobiście uhonorował duchownego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)