Notowania

katastrofa w smoleńsku
11.04.2010 11:33

Litwa ogłosiła trzydniową żałobę narodową

Żałoba będzie obowiązywała od poniedziałku, godz. 7 do środy, godz. 22.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mr. T in DC/CC/Flickr)

Rząd Litwy w niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu ogłosił trzydniową żałobę narodową w związku z katastrofą polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński.

Żałoba na Litwie będzie obowiązywała od poniedziałku, godz. 7 do środy, godz. 22.

_ - Jest to trudno wyobrażalna tragedia. Wspólnie z narodem polskim na trzy dni pogrążymy się w żałobie. Wierzę, że przedstawiciele różnych narodowości, przeżywający ogromny ból wspólnie z narodem polskim, w tych dniach wykażą solidarność z Polakami przeżywającymi ogromny ból _ - powiedział premier Andrius Kubilius.

W niedzielę w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie, Radio Znad Wilii, Kubilius nawiązując do ostatniej wizyty zagranicznej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w ubiegły czwartek w Wilnie, wyraził żal, że Litwa nie należycie pożegnała się z prezydentem.

W tym dniu parlament litewski odrzucił rządowy projekt ustawy umożliwiający m.in. litewskim Polakom zapis swego nazwiska w formie polskiej. Prezydent Kaczyński nie krył zdziwienia z takiej decyzji.

_ - Pozostaje ubolewać, że w taki sposób pożegnaliśmy się z prezydentem Kaczyńskim _ - powiedział Kubilius.

Premier cytując słowa ministra sprawa zagranicznych Litwy Audroniusa Ażubalisa, który powiedział, że _ dzisiaj wszyscy Litwini są Polakami _, wyraził nadzieję, że _ ta ogromna tragedia pomoże nam odnaleźć drogę do rozwiązania problemów _.

_ - Jest to bardzo bolesna lekcja, być może była potrzebna, abyśmy wyciągnęli odpowiednie wnioski _ - powiedział premier Kubilius.

Litewskie ministerstwo obrony już w sobotę wydało rozporządzenie o opuszczeniu flag państwowych przy budynku litewskiego ministerstwa obrony i jednostek wojskowych.

ZAGRANICZNE KOMENTARZE PO KATASTROFIE:

* [ Prasa o katastrofie:Tragedia przypomina przeszłość ]( http://news.money.pl/artykul/prasa;o;katastrofie;tragedia;przypomina;przeszlosc,131,0,608387.html )
* [ "Bezprecedensowy kryzys w państwie polskim" ]( http://news.money.pl/artykul/bezprecedensowy;kryzys;w;panstwie;polskim,232,0,607976.html )
* [ Kouchner: To kolejny cios dla polskich elit ]( http://news.money.pl/artykul/kouchner;to;kolejny;cios;dla;polskich;elit,119,0,608119.html )
* [ Media w USA: Piloci nie posłuchali Rosjan ]( http://news.money.pl/artykul/media;w;usa;piloci;nie;posluchali;rosjan,219,0,608219.html )
* [ "Zginął bojownik o prawdę w Katyniu" ]( http://news.money.pl/artykul/zginal;bojownik;o;prawde;w;katyniu,24,0,608280.html )
* [ Radio Echo Moskwy: Polacy, wybaczcie! ]( http://news.money.pl/artykul/radio;echo;moskwy;polacy;wybaczcie,126,0,608382.html )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, żałoba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz