Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Opinia rządu w sprawie pisowni nazwisk

0
Podziel się:

Prawo unijne nie określa zasad pisowni nazwisk w dokumentach i zezwala
państwom członkowskim na samodzielną decyzję w tym zakresie - taką opinię zatwierdził w środę
litewski rząd i w najbliższych dniach zamierza ją przekazać Europejskiemu Trybunałowi
Sprawiedliwości.

Prawo unijne nie określa zasad pisowni nazwisk w dokumentach i zezwala państwom członkowskim na samodzielną decyzję w tym zakresie - taką opinię zatwierdził w środę litewski rząd i w najbliższych dniach zamierza ją przekazać Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

"Republika Litewska, jako państwo, zachowuje suwerenne, narodowe prawo do określania zasad pisowni nazwisk" - powiedział PAP dyrektor Departamentu Prawa Europejskiego przy Ministerstwie Sprawiedliwości Litwy Deividas Kriaucziunas.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości od trzech miesięcy rozpatruje skargę przeciwko Litwie w sprawie pisowni obcych imion i nazwisk. Bada zgodność prawa litewskiego z prawem unijnym. Zgodnie z procedurą, państwa członkowskie mają przedstawić Trybunałowi swoje opinie dotyczące rozpatrywanej sprawy.

Litwę zaskarżyli do Trybunału Polak z Polski i jego żona z Litwy. Po zawarciu małżeństwa nazwisko kobiety zostało zlituanizowane, chociaż małżonkowie prosili o niezmienianie go. Orzeczenie Trybunału, które prawdopodobnie zapadnie pod koniec br., może mieć m.in. wpływ na to, czy na Litwie zostanie ostatecznie zalegalizowana oryginalna pisownia polskich nazwisk w paszportach.

Nie wyklucza się, że właśnie rozpatrywanie sprawy pisowni nazwisk na Litwie przez Trybunał był przyczyną przygotowania przez litewski rząd projektu ustawy przewidującej możliwość zapisu obcych nazwisk w formie oryginalnej, w tym po polsku.

"Ktoś w rządzie litewskim dobrze skalkulował, że przyjęcie takiej ustawy przez Sejm, a nie na mocy decyzji sądu, będzie wyrazem dobrego gestu, który ukaże Litwę jako państwo otwarte, liberalne" - ocenia eurodeputowany, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski.

Przyjęcie tej ustawy nie jest jednak takie pewne, gdyż propozycja zapisu obcych nazwisk w formie oryginalnej ma w parlamencie litewskim wielu przeciwników.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)