Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Opozycja chce odroczenia ujednolicania egzaminu z litewskiego

0
Podziel się:

Opozycyjni litewscy socjaldemokraci zaapelowali do Ministerstwa Oświaty i
Nauki o zrewidowanie decyzji o ujednoliceniu egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach
mniejszości narodowych i litewskich już w 2013 roku.

Opozycyjni litewscy socjaldemokraci zaapelowali do Ministerstwa Oświaty i Nauki o zrewidowanie decyzji o ujednoliceniu egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych i litewskich już w 2013 roku.

Socjaldemokraci proponują, by ujednolicenie egzaminu wprowadzić w 2016, bądź w 2018 roku i w ten sposób złagodzić napięcie wokół przyjętej ustawy o oświacie, która w ocenie litewskich Polaków pogarsza warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych.

"Socjaldemokraci rozumieją, że konieczne jest osiągnięcie tego, by przedstawiciele mniejszości narodowych dobrze znali język państwowy, ale nie należy tego robić drogą rewolucyjną" - napisano w oświadczeniu Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy.

W ocenie socjaldemokratów "w rodzinach, w których nie rozmawia się w języku litewskim ma się słabsze nawyki używania języka litewskiego". "Odnotowują to m.in. specjaliści. Dlatego też ujednolicenie egzaminu z języka litewskiego już w 2013 roku nie jest realne" - napisano w oświadczeniu.

Poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz pozytywnie ocenił propozycję socjaldemokratów. "Socjaldemokraci trzeźwo myślą. Rozumieją, że rok 2013 na ujednolicenia egzaminu jest przesadą. Sytuacja jest napięta i szukają wyjścia" - powiedział we wtorek PAP poseł Narkiewicz.

Przypomniał, że ustawa o oświacie została przyjęta wbrew 60 tys. podpisów społeczności polskiej z prośbą, by nie zmieniać obecnego systemu nauczania w szkołach, w których językiem wykładowym jest język mniejszości narodowych.

"Nowej ustawy nie popierają mniejszości narodowe, środowiska szkół polskich i nie zamierzamy ustępować, i godzić się z dyskryminującą nas ustawą" - powiedział Narkiewicz.

Przyjęta w marcu na Litwie ustawa o oświacie przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego". Ustawa przewiduje też, że od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

Natomiast w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie, i pozostawiane będą jedynie szkoły litewskie. Według społeczności polskiej na Litwie w efekcie tego liczba polskich szkół na Litwie zmniejszy się o połowę - z obecnych około 120 w Wilnie i na Wileńszczyźnie do około 60.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)