Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Opozycja zaskarży przewidziane ulgi z języka litewskiego

0
Podziel się:

Sejmowa opozycja zaskarży w sądzie rozporządzenie ministra oświaty i nauki
Litwy Dainiusa Pavalkisa w sprawie wprowadzenia ulg w ocenie egzaminu maturalnego z języka
litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.

Sejmowa opozycja zaskarży w sądzie rozporządzenie ministra oświaty i nauki Litwy Dainiusa Pavalkisa w sprawie wprowadzenia ulg w ocenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.

"Opozycja sejmowa - zarówno liberałowie, jak i konserwatyści, z którymi rozmawiamy - poprze organizacje społeczne, które zwrócą się do sądu" - poinformował w piątek poseł Ruchu Liberałów, minister oświaty i nauki w poprzednim rządzie Litwy Gintaras Steponaviczius.

Jego zdaniem, rozporządzenie, które w środę podpisał minister Pavalkis, jest "sprzeczne z założeniami ustawy o oświacie", zostało przyjęte "bez żadnej prawnej i eksperckiej analizy".

Nowa redakcja ustawy o oświacie, którą przyjął litewski parlament w 2010 roku, przewiduje ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagali się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.

Podpisane w środę rozporządzenie przewiduje, że maturzystów szkół z polskim, rosyjskim i białoruskim językami nauczania będzie obowiązywało krótsze wypracowanie - minimalnie 400 słów, w szkołach litewskich - 500. Maturzyści szkól mniejszości narodowych będę też mogli popełnić więcej błędów - do 27, a w szkołach litewskich - do 13.

Rozporządzenie ministra wywołało niezadowolenie wśród opozycji, a także lituanistów, pracujących w szkołach litewskich. Uważają oni, że przewidziane ulgi są krzywdzące dla maturzystów szkół litewskich.

Dziekan Wydziału Filologii Uniwersytetu Wileńskiego Antanas Smetona nie wykluczył nawet, że w związku z wprowadzeniem ulg na egzaminie maturalnym z języka litewskiego, jego uczelnia wprowadzi egzamin wstępny z języka litewskiego (na Litwie nie ma egzaminów wstępnych na uczelnie, przy naborze kandydatów na studia bierze się pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego).

O wprowadzenie ulg zabiegała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL). AWPL zagroziła nawet, że wyjdzie z koalicji, jeżeli minister nie podpisze odpowiedniego rozporządzenia.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) aki/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)