Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Polacy żądają poprawek do ustawy o oświacie

0
Podziel się:

Kilka tysięcy osób, głównie Polaków-obywateli Litwy, uczestniczyło w piątek w
wiecu przed urzędem prezydenckim w Wilnie, domagając się zmiany przyjętej w marcu ustawy o
oświacie, która - zdaniem protestujących - uderza w szkoły mniejszości narodowych.

Kilka tysięcy osób, głównie Polaków-obywateli Litwy, uczestniczyło w piątek w wiecu przed urzędem prezydenckim w Wilnie, domagając się zmiany przyjętej w marcu ustawy o oświacie, która - zdaniem protestujących - uderza w szkoły mniejszości narodowych.

"Żądamy odwołania zapisów ustawy o oświacie dotyczących kształcenia mniejszości narodowych już na najbliższej sesji Sejmu Litwy, rezygnacji z ujednolicenia egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych, przywrócenia egzaminu z ojczystego języka polskiego na maturze, rezygnacji z zachowania szkoły litewskiej kosztem polskiej" w mniejszych miejscowościach - czytamy w petycji protestujących przekazanej do kancelarii urzędu prezydenta.

Polskie MSZ oświadczyło w piątek, że podjęcie strajku w szkołach polskich na Litwie i protestów w Wilnie jest suwerenną decyzją przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej w tym kraju.

Piątkowy wiec był największą akcją protestacyjną w obronie oświaty polskiej po przyjęciu w marcu br. kontrowersyjnej ustawy. W ocenie organizatora protestu, Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, wzięło w nim udział około 5 tysięcy osób, głównie młodzież i rodzice. Wiec poparli też Rosjanie mieszkający na Litwie.

"Nam się zarzuca, że nie znamy języka litewskiego, że nie chcemy się go uczyć i zdawać egzaminów w języku litewskim. To nieprawda" - powiedziała PAP Karolina, uczennica polskiej szkoły w Wilnie.

Od wielu lat uczniowie szkół polskich zdają wszystkie egzaminy maturalne w języku państwowym, czyli litewskim, na równi z maturzystami szkół litewskich. Matura w szkole litewskiej i mniejszości narodowych różni się jedynie zakresem egzaminu z języka państwowego. Egzamin ten w szkołach litewskich jest poszerzony o literaturę litewską.

Zgodnie z założeniami przyjętej ustawy, od 2013 r. egzamin z litewskiego we wszystkich szkołach zostanie ujednolicony. Polacy twierdzą, że jest to decyzja dyskryminująca, gdyż w ciągu 2 lat trzeba będzie opanować program wykładany w szkołach litewskich przez 12 lat.

"Nie chcemy, by nasze dzieci były poddawane takim eksperymentom" - mówi Mirosław Szejbak z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

"Nie jesteśmy przeciwko ustawie. Uważamy natomiast, że wyznaczony okres przejściowy jest zbyt krótki zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli" - mówi sekretarz Związku Zawodowego Pracowników Oświaty Litwy Tatjana Babrauskiene.

Obawy wzbudzają też założenia ustawy, które przewidują wykładanie w języku litewskim historii, geografii w częściach dotyczących Litwy i w całości podstaw wychowania obywatelskiego.

"Nie boimy się języka litewskiego. Z braku podręczników polskich w naszych szkołach korzysta się z podręczników litewskich, ale odgórna decyzja o nauczaniu w języku litewskim poszczególnych tematów czy przedmiotów eliminuje zasadę nauczania w języku ojczystym i przeczy samej istocie szkoły mniejszości narodowych" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Józef Kwiatkowski.

Piątkowy wiec zapoczątkował też strajk w polskich szkołach. Nie wiadomo, ilu dokładnie uczniów przyłączyło się do akcji, gdyż nie ma centralnego komitetu strajkowego. Wiadomo jedynie, że strajk odbywa się w około 70 szkołach z ponad 80, w których na Litwie naucza się w języku polskim.

Jak poinformował PAP dyrektor gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie Adam Błaszkiewicz, do szkoły przyszło w piątek około 60 uczniów spośród 469. Dla tych, którzy przyszli, zajęcia odbywały się zgodnie z planem. "Szkoła nie jest oplakatowana, gdyż szkoła nie strajkuje. Strajk ogłosili uczniowie i ich rodzice" - zaznaczył Błaszkiewicz.

Nie wiadomo na razie, jak długo potrwa strajk. Według Forum Rodziców, będzie to zależało od tego, kiedy władze rozpoczną negocjacje w sprawie poprawek do ustawy. Przedstawiciel Forum Rodziców Dariusz Żybort po zakończeniu wiecu spotkał się z przedstawicielami urzędu prezydenta. Według niego, nie padły żadne konkrety.

Jak oświadczyło polskie MSZ, "strajk jest także kulminacją trwających od miesięcy negatywnych reakcji społeczności polskiej na zagrożenia, jakie niosą postanowienia nowej ustawy o oświacie, wyrażanych na wiele sposobów, przede wszystkim w petycji podpisanej przez 60 tysięcy obywateli Republiki Litewskiej o polskim rodowodzie".

"Żadne z tych ostrzeżeń i protestów nie skłoniło władz litewskich choćby do podjęcia dyskusji z mniejszościami o celowości proponowanych przez część polityków zmian. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nie pierwszy raz postawiono na uszczęśliwienie litewskich Polaków wbrew ich woli, na kroki wiodące do asymilacji wbrew ich woli" - czytamy w komunikacie MSZ.

MSZ podkreśliło, że wielokrotnie zwracało uwagę na zagrożenia, jakie przyjęte w ustawie rozwiązania niosą dla mniejszości. "Już wkrótce premier Donald Tusk będzie miał okazję do rozmowy ze swym litewskim odpowiednikiem premierem Andriusem Kubiliusem, który przesłał mu list próbujący wytłumaczyć sytuację oświaty polskiej na Litwie" - dodano w komunikacie.

O szybkie działania w sprawie mniejszości polskiej na Litwie zaapelowała do szefa MSZ, premiera i prezydenta partia PJN. Ugrupowanie chce zwołania narady przedstawicieli kancelarii prezydenta i premiera pod przewodnictwem Radosława Sikorskiego na temat zażegnania konfliktu.

Zdaniem szefa PJN Pawła Kowala, należy zwrócić się do rządu litewskiego o pełne respektowanie konwencji ramowej Rady Europy o prawach mniejszości narodowych z 1990 r., a także o respektowanie praw mniejszości polskiej.

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO) zapewnił, że władze polskie pomagają i będą pomagać Polakom na Litwie. Wyraził nadzieję, że dojdzie do dialogu między władzami litewskimi a przedstawicielami społeczności Polski na Litwie.(PAP)

aki/ cyk/ kom/ pase/ stk/ mrr/ la/ jbr/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)