Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Poseł chce więcej języka litewskiego w szkołach mniejszości

0
Podziel się:

W szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskiej, 60 proc.
przedmiotów powinno być wykładanych po litewsku, dopiero reszta w języku mniejszości - z taką
propozycją wystąpił w środę poseł współrządzącej partii konserwatywnej Gintaras Songaila.

W szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskiej, 60 proc. przedmiotów powinno być wykładanych po litewsku, dopiero reszta w języku mniejszości - z taką propozycją wystąpił w środę poseł współrządzącej partii konserwatywnej Gintaras Songaila.

Znany z antypolskiego nastawienia poseł proponuje zastosować na Litwie tzw. model łotewski. Na Łotwie w szkołach mniejszości narodowych większość przedmiotów jest wykładana w języku państwowym.

Na środowej konferencji "Polityka UE w dziedzinie oświaty mniejszości narodowych: doświadczenia Łotwy", która odbyła się w litewskim parlamencie, poseł zaznaczył, że "doświadczenie łotewskie jest niezmiernie cenne".

"Jest to jeden z najlepszych w Unii przykładów integracji mniejszości narodowych ze społeczeństwem, a wszystko dlatego, że tam w szkołach mniejszości narodowych już od dziesięciu lat 60 proc. przedmiotów jest nauczanych w języku łotewskim" - twierdzi Songaila.

Obecnie w szkołach mniejszości narodowych na Litwie nauka odbywa się w języku mniejszości. Tylko lekcje języka litewskiego prowadzone są w tym języku. Nowelizacja ustawy o oświacie, która obecnie jest omawiana w Sejmie, zakłada m.in. zwiększenie liczby przedmiotów nauczanych w języku państwowym, czyli po litewsku.

Takim założeniom sprzeciwia się społeczność polska na Litwie i zapowiada organizowanie akcji protestacyjnych, jeżeli zostanie przyjęta niekorzystna dla Polaków ustawa.

Na Litwie jest 116 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 16 tys. uczniów.

z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ keb/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)