Notowania

litwa
13.06.2009 09:16

Litwa: Poświęcono odrestaurowany nagrobek babki marszałka Piłsudskiego

W Pojeślu w Litwie Centralnej został w sobotę poświęcony odrestaurowany nagrobek babki marszałka Józefa Piłsudskiego, Teodory z Butlerów Piłsudskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Pojeślu w Litwie Centralnej został w sobotę poświęcony odrestaurowany nagrobek babki marszałka Józefa Piłsudskiego, Teodory z Butlerów Piłsudskiej.

Babka Piłsudskiego zmarła w 1886 roku. Została pochowana naprzeciwko kościoła w Pojeślu (30 km od Kiejdan), którego była fundatorką.

"Grób Teodory Piłsudskiej nigdy nie był zapomniany. Okoliczni mieszkańcy, wdzięczni za kościół, dbali o niego w miarę swych możliwości, sprzątali, sadzili kwiaty, ale grób był zniszczony przez czas i wymagał rekonstrukcji" - mówi PAP prezes Związku Polaków na Litwie (ZPL), poseł Michał Mackiewicz.

Inicjatywa odnowienia nagrobka babki marszałka należy do ZPL i samorządu rejonu kiejdańskiego. Te dwie instytucje sfinansowały też prace rekonstrukcyjne.

Najpiękniejszymi elementami nagrobka są piękny dekoracyjny krzyż z metalu i kute ogrodzenie - elementy, które były najbardziej zniszczone.

"Prace wykonano solidnie. Krzyż i ogrodzenie zostały nie tylko oczyszczone, ale też uzupełniono brakujące części" - powiedział Mackiewicz.

Dziadkowie Piłsudskiego mieli majątek nieopodal Pojeśla w Poszuszwie. Nie zachował się on jednak, podobnie jak mogiła dziadka marszałka Józefa Piłsudskiego, męża Teodory - Piotra Piłsudskiego, który zmarł w 1851 i został pochowany w pobliskich Krokach.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ bk/

Tagi: litwa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz