Notowania

wiadomości
27.04.2011 16:57

Litwa: Powstanie forum dialogu polsko-litewskiego

Na Litwie, z inicjatywy dziennikarzy i przedstawicieli świata akademickiego, powoływane jest forum Polaków i Litwinów, którego celem będzie nawiązanie dialogu między społecznością litewską a litewskimi Polakami - informuje opublikowany w środę list otwarty.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Na Litwie, z inicjatywy dziennikarzy i przedstawicieli świata akademickiego, powoływane jest forum Polaków i Litwinów, którego celem będzie nawiązanie dialogu między społecznością litewską a litewskimi Polakami - informuje opublikowany w środę list otwarty. *

"Z niepokojem obserwujemy stosunki między Litwinami a Polakami, obywatelami Litwy. Wzajemne zrozumienie, które zawiązało się ostatnio, zastępuje wyścig wzajemnych oskarżeń, obraźliwych pretensji" - czytamy w liście, który podpisało 112 osób. Pierwsze spotkanie forum ma się odbyć w najbliższych dniach.

Sygnatariusze listu wyrażają opinię, że "nadszedł czas zastąpienia rozmów przedstawicieli radykalnych obozów politycznych rozmowami przedstawicieli społeczności litewskiej i litewskich Polaków".

"Zależy nam na losie Litwinów i litewskich Polaków w naszym wspólnym państwie. Zależy nam nie na mitologicznych wyobrażeniach przeszłości, a na prawdzie i jej mówieniu. Bolesna prawda jest dla nas droższa od ksenofobicznej wersji przeszłości" - napisano w liście.

Jego autorzy, Litwini i Polacy, głównie dziennikarze i przedstawiciele świata akademickiego, "przyznając konieczność nawiązania szczerego dialogu, w obliczu obchodów 220. rocznicy Konstytucji 3 maja, postanowili powołać polsko-litewskie forum społeczne, które będzie analizowało działania kształtujące stosunki między obu społecznościami i problemy decydujące o współżyciu".

"Mamy nadzieję, że otwarta rozmowa między dwiema społecznościami od dawna tu żyjącymi przyczyni się do rozwiania dawnych stereotypów historycznych i kompleksów psychologicznych" - napisano.

Jak poinformował PAP inicjator forum, historyk Eligijus Raila, "pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższych dniach". "Rocznica Konstytucji 3 maja sprzyja rozpoczęciu naszej rozmowy" - wskazał.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ksaj/ kar/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz