Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Prezydent: bezwizowy ruch z Kaliningradem to PR-owska gra

0
Podziel się

Jako nieprzemyślaną grę PR-owską określiła w środę prezydent Litwy Dalia
Grybauskaite inicjatywę Polski i Rosji, by objąć cały rosyjski obwód kaliningradzki umową o
bezwizowym małym ruchu granicznym.

bEgsTJKd

Jako nieprzemyślaną grę PR-owską określiła w środę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite inicjatywę Polski i Rosji, by objąć cały rosyjski obwód kaliningradzki umową o bezwizowym małym ruchu granicznym.

Prezydent Grybauskaite przypomniała, że "przed rokiem taka idea była rozpatrywana przez Radę Unii Europejskiej i odrzucona przez najważniejsze państwa Unii".

"Nowa inicjatywa, o której teraz słyszymy, absolutnie nie jest dostosowana do wymogów europejskich. Przed rokiem sama Rosja kategorycznie sprzeciwiała się, by umowa dotyczyła jedynie obwodu kaliningradzkiego; chciała, by objęła całą Rosję. Uważamy, że są tu elementy gry PR-owskiej, absolutnie nieprzemyślanej" - powiedziała dziennikarzom prezydent Grybauskaite.

bEgsTJKf

Prezydent dodała, że "jeżeli Unia Europejska uzna, iż "Rosja, Białoruś czy jakiś inny kraj trzeci jest przygotowany do tego, by został objęty umową bezwizową, i jest pod tym względem zaufanym partnerem, Litwa nie będzie się temu sprzeciwiała".

Polska i Rosja wystąpiły z inicjatywą objęcia całego obwodu kaliningradzkiego umową o małym, bezwizowym ruchu granicznym.

Obecnie regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30 km, maksymalnie 50 km od granicy.

Aleksandra Akińczo(PAP)

bEgsTJKl

aki/ mmp/ mc/ mag/

bEgsTJKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)