Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Litwa: Prokuratura Generalna bada okoliczności sprzedaży pałacu Paców polskiemu MSZ
Prokuratura Generalna Litwy bada okoliczności sprzedaży polskiemu MSZ budynku w centrum wileńskiej starówki - XVII-wiecznego pałacu Paców, do którego ma się przenieść ambasada RP w Wilnie - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Generalnej Vilma Żemaityte.

Z wnioskiem do Prokuratury Generalnej o zbadanie okoliczności sprzedaży zwrócili się znani z antypolskich wypowiedzi przewodniczący Litewskiej Partii Centrum Romualdas Ozolas i przewodniczący Litewskiego Związku Narodowców Gintaras Songaila oraz członek państwowej komisji dziedzictwa Eugenijus Jovaisza.


"Budynek sprzedała Poczta Litewska, której akcjonariuszem jest litewski rząd. Nie wiemy jednak, czy akcjonariusze zaaprobowali tę transakcję" - mówi Songaila. Niepokoi go przede wszystkim fakt, że pałac Paców jest ważnym historycznym i kulturalnym obiektem, a dostęp do niego, po przejęciu go przez ambasadę RP, będzie obecnie ograniczony.

"Jesteśmy absolutnie spokojni. Transakcja sprzedaży budynku została dokonana zgodnie ze wszystkimi wymogami" - powiedziała PAP Irina Sklepowicz, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Łączności Litwy, do którego należy Poczta Litewska. Dodała, że "transakcja jest bardzo korzystna, a uzyskane pieniądze zostaną wykorzystane na rozwój Poczty Litewskiej".

Żemaityte poinformowała, że "proces ustalania okoliczności sprzedaży budynku będzie długi, ale zanim nie ustali się, czy doszło do naruszeń, nie będzie żadnych decyzji".

Pałac Paców o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych, został miesiąc temu sprzedany stronie polskiej za 33 miliony litów (ponad 36 mln zł). Będzie tu się mieściła ambasada, konsulat i Instytut Polski. Obecnie ekipa inżynierów przygotowuje techniczną adaptację budynku.

Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie niejednokrotnie podkreślali, że przywiązują dużą wagę do faktu, że ich przyszła siedziba ma dużą wartość historyczną i architektoniczną. Dlatego wszystkie elementy zdobnicze, a także elewacja zewnętrzna zastaną zachowane, a wszelkie adaptacje będą konsultowane z konserwatorem zabytków.

Pałac Paców został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku. Do końca XVIII należał do rodziny Paców. Następnie nabył go wielki kanclerz litewski Aleksander Michał Sapieha. Po powstaniu listopadowym rosyjskie władze pałac skonfiskowały i przeznaczyły na siedzibę gubernatora.

Od roku 1912 w pałacu znajdowała się rosyjska resursa szlachecka. Była tu też restauracja "Ruskij Mir". Po wojnie władze sowieckie budynek przekazały pracownikom łączności. Przed ostatnie 70 lat mieścił się tu Dom Kultury Łącznościowców.(PAP)

media, sprzedaż, rząd, rosja, prokuratura, litwa, pace, pałac, strona, polska msz, generalny, bada
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.