Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Prokuratura odrzuciła wniosek samorządu rejonu wileńskiego

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna Litwy odrzuciła wniosek samorządu rejonu wileńskiego, w
którym rządzi Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), o wszczęcie dochodzenia w sprawie podżegania
do niezgody narodowej przez posła partii konserwatywnej Gintarasa Songailę.

Prokuratura Generalna Litwy odrzuciła wniosek samorządu rejonu wileńskiego, w którym rządzi Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL), o wszczęcie dochodzenia w sprawie podżegania do niezgody narodowej przez posła partii konserwatywnej Gintarasa Songailę.

Prokuratura uznała, że do wszczęcia dochodzenia brak znamion czynu przestępczego. Samorząd ma siedem dni na odwołanie się od decyzji prokuratury do sądu. Jak się dowiedziała w poniedziałek PAP, samorząd rejonu wileńskiego z tego prawa skorzysta.

Pod koniec lutego poseł Songaila wydał oświadczenie, w którym zarzucił władzom rejonu wileńskiego, w którym około 60 proc. mieszkańców stanowią Polacy, że te w drodze reorganizacji szkół łączą szkoły litewskie z polskimi.

W ocenie szefowej władz rejonu Marii Rekść, rozpowszechniana przez Songailę informacja jest oszczercza. W wydanym oświadczeniu mer poinformowała, że rada samorządu, zgodnie z postanowieniem rządu, podjęła decyzję o przyłączeniu małych szkół do dużych jako filii.

W oświadczeniu zaznacza się, że od 1 września w rejonie wileńskim reorganizacji podlegać będą: jedna szkoła z litewskim językiem nauczania, osiem szkół z językiem polskim, cztery szkoły, w których wykłada się w językach litewskim i polskim i jedna szkoła z polskim i rosyjskim językiem wykładowym.

W oświadczeniu Rekść zaznacza się też, że żadna ze szkół nie zostanie zamknięta, zmieni się jedynie status szkół reorganizowanych - staną się one filiami większych placówek.

W ocenie Rekść, Songaila dezinformuje społeczeństwo, a tym samym podżega do niezgody narodowej, co - zgodnie z litewskim ustawodawstwem - jest karane.

Poseł Songaila reprezentuje radykalne skrzydło współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. To właśnie on rozpętał na Litwie burzę wokół Karty Polaka. Przed dwoma laty po wyborach parlamentarnych podał on w wątpliwość lojalność wobec państwa litewskiego dwóch posłów AWPL, którzy posiadają Kartę Polaka - Waldemara Tomaszewskiego i Michała Mackiewicza.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ ap/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)