Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa: Prokuratura wznowiła śledztwo ws. więzienia CIA

0
Podziel się:

Prokuratura Generalna Litwy poinformowała w czwartek o wszczęciu śledztwa w
sprawie przetrzymywania obywatela Arabii Saudyjskiej w tajnym więzieniu CIA na Litwie w latach
2004-2006.

Prokuratura Generalna Litwy poinformowała w czwartek o wszczęciu śledztwa w sprawie przetrzymywania obywatela Arabii Saudyjskiej w tajnym więzieniu CIA na Litwie w latach 2004-2006.

"Prokuratura rozpoczęła dochodzenie w sprawie możliwego bezprawnego przewożenia ludzi przez granicę państwową" - czytamy w czwartkowym komunikacie prasowym.

W październiku ubiegłego roku prokuratura odmówiła wznowienia śledztwa w sprawie zgłaszanych przez organizacje pozarządowe podejrzeń, że obywatel Arabii Saudyjskiej Mustafa al-Hawsawi był nielegalnie więziony na Litwie. Prokurator Antanas Stepuczinskas oświadczył wówczas, że organizacje pozarządowe nie dostarczyły faktów, które wskazywałyby na możliwość popełnienia przestępstwa, oraz zaznaczył, że twierdzenia o tajnym więzieniu CIA na Litwie zostały obalone w toku wcześniejszego śledztwa.

Pod koniec stycznia wileński sąd okręgowy uznał, że prokuratura bezpodstawnie odmówiła wszczęcia śledztwa. Sąd wyraził opinię, że prokurator powinien był podjąć próbę przesłuchania Saudyjczyka, który obecnie przebywa w Guantanamo.

Organizacja Amnesty International uznała tamto orzeczenie za przełomowe. Ekspertka AI Julia Hall wyraziła opinię, że litewski sąd "dał przykład całej Europie i USA, stając na straży rządów prawa i uznając, że ofiary tortur i uprowadzeń dokonywanych przez CIA i europejskich agentów mają absolutne prawo do gruntownego śledztwa".

Litwa jest jednym z trzech krajów Europy środkowej (obok Polski i Rumunii) podejrzanych o to, że na ich terenie znajdowały się tajne więzienia CIA. Na Litwie więzienie miało rzekomo działać od września 2004 roku do listopada 2005 roku w miejscowości Antaviliai (Antowil), 10 km od Wilna. Miało znajdować się w ośrodku jeździeckim, gdzie utworzono cele więzienne i specjalne pomieszczenia przeznaczone do przesłuchań.

W sprawie rzekomego więzienia CIA na Litwie prowadzone było śledztwo, ale prokuratura umorzyła je przed kilkoma laty z braku dowodów.

Byli przywódcy państwa i struktur bezpieczeństwa zaprzeczają, jakoby na Litwie było więzienie CIA.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)