Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Przewodnicząca Sejmu: jesteśmy zainteresowani Orlenem

0
Podziel się:

Przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutiene powiedziała w piątek, że
Litwa jest zainteresowana obecnością koncernu PKN Orlen i wyraziła opinię, że problemy rafinerii w
Możejkach powinna rozpatrzyć Rada Obrony Państwa.

Przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutiene powiedziała w piątek, że Litwa jest zainteresowana obecnością koncernu PKN Orlen i wyraziła opinię, że problemy rafinerii w Możejkach powinna rozpatrzyć Rada Obrony Państwa.

"Zaproponuję prezydent Dalii Grybauskaite, by ta kwestia, a także inne związane z bezpieczeństwem energetycznym Litwy, zostały rozpatrzone w szerszym aspekcie na posiedzeniu Rady Obrony Państwa" - powiedziała przewodnicząca Sejmu Degutiene po piątkowym spotkaniu z dyrektorem generalnym rafinerii Orlen Lietuva Krystianem Paterem.

W ocenie Degutiene, "wiele problemów rafinerii dałoby się łatwo rozwiązać". Zaznaczyła jednak, że "zasadnicze kwestie należy rozpatrzyć szczegółowo i dogłębnie".

Przewodnicząca Sejmu podkreśliła raz jeszcze, iż "w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej kraju, o sprzedaży terminalu w Kłajpedzie nie może być mowy".

"Dla Litwy jest to strategicznie ważne przedsiębiorstwo" - powiedziała Degutiene.

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii Orlen Lietuva w Możejakch. Spekulacje te pojawiły się także w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

W ocenie PKN Orlen, brak dogodnego dostępu do eksportu produktów Orlen Lietuva przez morze, wpływa niekorzystnie na wyniki działalności litewskiej spółki i obniża rentowność tej inwestycji.

Na początku lutego rzecznik PKN Orlen podał, iż dotychczasowe rozmowy z władzami litewskimi w sprawie uzyskania przez płocki koncern kontroli operacyjnej nad terminalem Klaipedos Nafta nie przyniosły rezultatu. Jednocześnie uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy możliwa jest wobec tego sprzedaż Orlen Lietuva. "Niczego nie wykluczamy. Dalece niezadowalająca sytuacja rafinerii w Możejkach zmusza nas do kontynuacji bardzo ostrych działań restrukturyzacyjnych" - powiedział wówczas PAP.

Zdaniem przewodniczącej Sejmu, rządy Litwy i Polski powinny bardziej stanowczo zabiegać, by w trakcie negocjacji Komisji Europejskiej z Rosją była podniesiona kwestia wznowienia dostaw ropy z Rosji do Możejek za pośrednictwem ropociągu "Przyjaźń".

Dyrektor generalny Orlen Lietuva Krystian Pater po spotkaniu z szefową parlamentu zaprzeczył jakoby koncern Orlen prowadził negocjacje w sprawie sprzedaży rafinerii w Możejkach. Pater odmówił dziennikarzom komentarzy, na temat możliwości sprzedaży rafinerii, jeżeli strona litewska nie rozstrzygnie problemów logistycznych.

"Jeżeli będziemy rozmawiali, rozwiązanie znajdziemy. Nie po to PKN Orlen w 2006 roku przyszedł na Litwę, by tak szybko się poddać" - powiedział dyrektor generalny Orlen Lietuva.

W środę PKN Orlen przyznał, iż przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej w Brukseli na państwowe Koleje Litewskie, które w 2008 r. rozebrały, a obecnie zwlekają z odbudową części torów na trasie, umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę. Chodzi o rozebranie i zwlekanie z odbudową torów przez łotewskie Renge.

Jak powiedział nieoficjalnie PAP jeden z przedstawicieli PKN Orlen, informacje o rozmowach Polski i Rosji w sprawie sprzedaży Orlen Lietuva można traktować jako "element wojny medialnej" m.in. w kontekście spornej kwestii przejęcia przez płocki koncern Klaipedos Nafta.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ drag/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)