Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Rząd przyznał pieniądze szkołom litewskim w Polsce

0
Podziel się:

Rząd Litwy przyznał w środę wsparcie finansowe dla szkół litewskich w Polsce w
wysokości 350 tys. litów (ponad 440 tys. złotych).

Rząd Litwy przyznał w środę wsparcie finansowe dla szkół litewskich w Polsce w wysokości 350 tys. litów (ponad 440 tys. złotych).

"Dodatkowe finansowanie przyznano w celu zachowania szkół z litewskim językiem nauczania (w Polsce - PAP) i nauki w tych szkołach języka litewskiego" - napisano w komunikacie prasowym litewskiego rządu.

Odnotowuje się w nim, że pieniądze te pozwolą na realizację edukacji w języku litewskim w litewskiej szkole podstawowej i gimnazjum w Puńsku, a także w trzech litewskich szkołach podstawowych w Nowinikach, Przystawańcach i Widugierach.

Dotychczas litewski rząd nie udzielał bezpośredniego finansowego wsparcia szkołom litewskim w Polsce. Wspomagał je przekazując podręczniki, komputery i pomoce metodyczne.

Obecnie szkoły mniejszości narodowych w Polsce mają 20-procentowy dodatek do subwencji oświatowej, a w przypadku małych, wiejskich szkół dodatek ten wynosi 150 proc. subwencji.

Podczas konferencji podsumowującej 10 lat działań w ramach strategii rozwoju oświaty mniejszości litewskiej w Polsce, która odbyła się w październiku w Puńsku, wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski mówił, że od dawna apelował do MSWiA, by podnieść subwencję z 20 proc. do 100 proc. Tłumaczył, że obecna subwencja nie wystarcza na funkcjonowanie szkół.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Włodzimierz Karpiński mówił w Puńsku, że ministerstwo edukacji przygotowuje kolejne propozycje zmierzające do podwyższenia subwencji oświatowych. Jednak - według Karpińskiego - trzeba wypracować też takie zasady, by efektywniej wykorzystywać pieniądze publiczne.

Z danych ambasady litewskiej w Warszawie wynika, że w Polsce mieszka około 15 tys. Litwinów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)