Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Rzeczniczka praw dziecka odpowiada ws. polskich szkół

0
Podziel się:

Litewskie ustawodawstwo określające zasady funkcjonowania oświaty mniejszości
narodowych, w tym oświaty polskiej, jest zgodne z zasadami zawartymi w dokumentach międzynarodowych
- głosi list rzeczniczki praw dziecka Litwy Edity Żiobiene.

Litewskie ustawodawstwo określające zasady funkcjonowania oświaty mniejszości narodowych, w tym oświaty polskiej, jest zgodne z zasadami zawartymi w dokumentach międzynarodowych - głosi list rzeczniczki praw dziecka Litwy Edity Żiobiene.

W ten sposób odpowiedziała ona na list polskiego rzecznika Marka Michalaka z sierpnia, w którym wyraził on zaniepokojenie omawianym w litewskim Sejmie projektem ustawy o oświacie. Jak przekazała w poniedziałek PAP litewska instytucja rzecznika praw dziecka, odpowiedź Żiobiene została wysłana w ubiegły czwartek.

Rzecznik informuje swego polskiego kolegę, że na Litwie "nie ma żadnej dyskryminacji, jeżeli chodzi o naukę w języku polskim". Zaznacza, że zarówno "obowiązująca ustawa o oświacie, jak też omawiany projekt ustawy nie stwarzają obiektywnych podstaw do twierdzenia, że nie istnieją i nie będą stworzone warunki do nauki w języku polskim".

Michalak ocenił w sierpniu, że projekt ustawy, który ma być przyjęty na jesiennej sesji litewskiego Sejmu, może doprowadzić do zamknięcia prawie dwóch trzecich szkół polskich na Litwie.

Projekt, który przewiduje m.in. reorganizację szkół, określa precyzyjnie, że szkoła ogólnokształcąca może pracować tylko, gdy ma nie mniej niż dwie klasy jedenaste, w których uczy się nie mniej niż 40 uczniów. Jeśli jest to niemożliwe do spełnienia, samorządy będą musiały likwidować mniejsze placówki. Ustawa zakłada przy tym, że preferowane będą szkoły z państwowym językiem nauczania.

Według polskiego rzecznika praw dziecka, realizacja ustawy będzie się odbywać "kosztem szkół dla dzieci mniejszości narodowych". "Wtedy z 40 działających obecnie polskich szkół średnich może pozostać 13, a warto zauważyć, iż dzisiaj z nauki w języku polskim na terenie Litwy korzysta około 16 tys. dzieci i młodzieży" - zauważył w liście Michalak.

Przypomniał, że środowiska polskie na Litwie proponowały nieokreślanie wymaganej liczby dzieci w szkołach mniejszości narodowych oraz że Polska i Litwa, ratyfikując Konwencję o Prawach Dziecka uznały, iż dziecko ma prawo do nauki na zasadzie równych szans.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ awl/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)