Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Sąd Konstytucyjny: dwaj posłowie naruszyli konstytucję

0
Podziel się

Posłowie z opozycyjnej Partii Chrześcijańskiej Linas Karalius i Aleksandras
Sacharukas naruszyli konstytucję i złamali przysięgę;
Karalius - nie uczęszczając na posiedzenia Sejmu, a Sacharukas - głosując za kolegę - orzekł w
środę litewski Sąd Konstytucyjny.

bEgRYRhN

Posłowie z opozycyjnej Partii Chrześcijańskiej Linas Karalius i Aleksandras Sacharukas naruszyli konstytucję i złamali przysięgę; Karalius - nie uczęszczając na posiedzenia Sejmu, a Sacharukas - głosując za kolegę - orzekł w środę litewski Sąd Konstytucyjny.

Decyzja sądu otwiera drogę do pozbawienia obu posłów mandatu parlamentarnego. Dojdzie do tego, jeżeli zagłosuje za tym co najmniej 83 ze 141 posłów.

Premier Andrius Kubilius, przewodniczący współrządzącej partii konserwatywnej, która w Sejmie ma najliczniejszą reprezentację (45 mandatów), zapowiedział w środę, że jego ugrupowanie opowie się za pozbawieniem kolegów mandatów.

bEgRYRhP

"Podczas głosowania będziemy wychodzili z założenia, że posłowie powinni być +przejrzyści i czyści+ wobec konstytucji i sprawiedliwości" - oświadczył Kubilius.

Karalius na początku tego roku zamiast uczestniczyć w obradach przedłużonej sesji parlamentarnej przez miesiąc podróżował po krajach Azji. Natomiast Sacharukas w czasie, gdy Karalius podróżował, 11 razy głosował zamiast niego w Sejmie.

Zachowanie posłów wywołało oburzenie w społeczeństwie litewskim i dyskusję na temat moralności polityków.

z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

bEgRYRhV

aki/ keb/ mc/

bEgRYRiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)