Notowania

wiadomości
11.07.2011 18:12

Litwa: Sąd: tablice z podwójnymi nazwami ulicy należy usunąć

Tablice z podwójnymi nazwami ulic na Wileńszczyźnie, w językach litewskim i polskim, mają być usunięte i zastąpione tablicami z napisem po litewsku - głosi orzeczenie litewskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego, podane do wiadomości w poniedziałek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Tablice z podwójnymi nazwami ulic na Wileńszczyźnie, w językach litewskim i polskim, mają być usunięte i zastąpione tablicami z napisem po litewsku - głosi orzeczenie litewskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego, podane do wiadomości w poniedziałek. *

Decyzja, która zapadła w piątek, jest ostateczna i nie można się od niej odwoływać. Podwójne tablice mają być usunięte w ciągu miesiąca.

"Nie otrzymaliśmy jeszcze orzeczenia sądu, ale nie wyobrażam sobie, w jaki sposób można usunąć tablice z prywatnych domów" - powiedział polskiej rozgłośni w Wilnie Radio Znad Wilii wicemer rejonu wileńskiego Czesław Olszewski.

Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców. Takie założenie przewiduje projekt ustawy o mniejszościach narodowych, który jest obecnie przygotowywany.

Jednakże, jak zaznaczył w poniedziałek szef kancelarii rządu Deividas Matulionis, zanim ustawa zezwalająca na podwójne nazwy topograficzne nie zostanie przyjęta, tablice, zgodnie z decyzją sądu, trzeba usunąć.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ kar/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz