Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Sejm chce, by w szkołach polskich nauczano też po litewsku

0
Podziel się:

Litewski Sejm w drugim czytaniu zaaprobował w czwartek projekt nowej wersji
ustawy o oświacie, która m.in. zakłada, że w szkołach z polskim językiem nauczania część
przedmiotów ma być wykładana w języku litewskim.

Litewski Sejm w drugim czytaniu zaaprobował w czwartek projekt nowej wersji ustawy o oświacie, która m.in. zakłada, że w szkołach z polskim językiem nauczania część przedmiotów ma być wykładana w języku litewskim.

Przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie mówią, że jest to początek końca polskiej szkoły w tym kraju.

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) wystosowali w czwartek list do przedstawicieli najwyższych władz Polski, a także kandydatów na prezydenta RP, z prośbą o interwencję u władz litewskich, tak by został zachowany przynajmniej obecny stan posiadania polskich szkół na Litwie.

Nowa redakcja ustawy o oświacie zakłada, że nauczanie w języku mniejszości narodowych - na przykład po polsku czy rosyjsku - ma się odbywać jedynie na poziomie szkoły początkowej, podczas pierwszych czterech lat nauki. W następnych klasach w szkołach mniejszości narodowych przewidziane jest stopniowe zwiększanie liczby przedmiotów wykładanych w języku państwowym, czyli po litewsku.

Nowa redakcja ustawy zakłada też wyższość szkół litewskich nad szkołami mniejszości narodowych. Przewiduje, że jeśli w małych miejscowościach, gdzie obecnie działają dwie szkoły, na przykład z litewskim językiem nauczania i polskim językiem nauczania, placówki te nie spełniają wymogów co do liczby uczniów, to zamknięta zostanie szkoła polska.

W praktyce oznacza to, że na Wileńszczyźnie może być zamkniętych wiele takich szkół.

"Dzisiejsze posiedzenie wyraźnie dało do zrozumienia, że od tej władzy nie mamy czego oczekiwać. Będziemy mieli tylko tyle, ile wywalczymy. Wynikające nowe problemy są dla nas kolejnym wyzwaniem" - powiedział PAP poseł AWPL Jarosław Narkiewicz.

List posłów AWPL do przedstawicieli władz polskich głosi, że "celem takich zmian jest stopniowa lituanizacja polskiej oświaty".

"Taka polityka jest sprzeczna z traktatem polsko-litewskim, którego artykuł 15. głosi, że +strony w szczególności zapewniają odpowiednie możliwości nauczania języka mniejszości narodowej i pobierania nauki w tym języku w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich+" - czytamy w liście.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ awl/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)