Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: Sikorski na spotkaniu unijnych szefów dyplomacji ws. PW i Syrii

0
Podziel się

Szef MSZ Radosław Sikorski przybył w piątek na Litwę na nieformalne spotkanie
ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcone szczytowi Partnerstwa Wschodniego i sytuacji w
Syrii.

bEqByAjV

Szef MSZ Radosław Sikorski przybył w piątek na Litwę na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcone szczytowi Partnerstwa Wschodniego i sytuacji w Syrii.

"Będzie to kluczowe spotkanie przygotowawcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jesienią (2013 roku), na którym - mamy nadzieję - będą dokończone negocjacje z Gruzją i Mołdawią. Jest szansa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Unią a Ukrainą, spodziewamy się też żywej dyskusji w sprawie kryzysu humanitarnego w Syrii i tego, że prawdopodobnie użyto tam broni chemicznej" - powiedział Sikorski polskim dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania.

Szef MSZ był też pytany o szczyt G20 i chłodne relacje między USA a Rosją. "Wydaje się, że gdy ginie ponad 100 tysięcy ludzi, są dwa miliony uchodźców wewnętrznych i kilka milionów uchodźców zewnętrznych, jest to sprawa dla całej ludzkości. Uważam, że Rada Bezpieczeństwa (ONZ)
i wszyscy jej członkowie powinni wziąć odpowiedzialność za ten kryzys" - powiedział Sikorski.

bEqByAjX

Nie może być tak, że "wolny świat, Zachód" nie może przeciwdziałać drastycznemu łamaniu praw człowieka i drastycznej sytuacji humanitarnej, "tylko dlatego, że niektóre kraje widzą to inaczej" - podkreślił. Dodał, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna być głosem ludzkości.

"Polskie stanowisko jest jasne: potępiamy używanie broni masowego rażenia, obawiamy się skutków ewentualnej interwencji w tym syryjskim tyglu. Sprawy wewnątrz Syrii nie są czarno-białe i skutki interwencji będą zarówno dobre, jak i złe. Nie wiemy, co przeważy" - ocenił szef MSZ.

W sobotę rano w jednej z sesji weźmie udział sekretarz stanu USA John Kerry; w spotkaniu będzie też uczestniczyć wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Catherine Ashton.

Organizowane przez każdą prezydencję UE nieformalne spotkania mają służyć swobodnej wymianie poglądów na tematy związane z sytuacją międzynarodową. Podczas zamkniętej dyskusji w gronie ministrów nie podejmuje się formalnych decyzji i nie przyjmuje konkluzji.

bEqByAkd

Podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Unia uzależniła podpisanie porozumienia o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Ukrainą od spełnienia przez władze w Kijowie kilku warunków, m.in. uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko odbywającej karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Zdaniem Brukseli wyrok na Tymoszenko zapadł z przyczyn politycznych.

Podczas szczytu umowy stowarzyszeniowe z UE mają parafować Armenia, Gruzja i Mołdawia. Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy Armenia zdoła parafować umowę. Komisja Europejska chce, żeby Armenia wyjaśniła, czy ma zamiar przystąpić do stworzonej z inspiracji Rosji Unii Celnej, czy też stowarzyszyć się z UE.

Z Wilna Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ mrr/ akl/ kar/ jbr/

bEqByAky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)