Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Sprawa tablic z polskimi nazwami ulic u komornika

0
Podziel się:

Sprawa umieszczonych obok tablic litewskich tablic z nazwami w języku polskim
w rejonie solecznickim została przekazana komornikowi, którego zadaniem będzie wymuszenie na
władzach rejonu usunięcia polskich tablic. Za niepodporządkowanie się żądaniom grozi grzywna.

Sprawa umieszczonych obok tablic litewskich tablic z nazwami w języku polskim w rejonie solecznickim została przekazana komornikowi, którego zadaniem będzie wymuszenie na władzach rejonu usunięcia polskich tablic. Za niepodporządkowanie się żądaniom grozi grzywna.

Odpowiednie rozporządzenie we wtorek podpisał przedstawiciel rządu na okręg wileński (odpowiednik polskiego województwa) Jurgis Jurkeviczius.

Jak poinformował w środę PAP mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, "do samorządu komornicy jeszcze się nie zwrócili, a gdy się zwrócą, zostanie podjęta adekwatna decyzja".

Przed miesiącem prezydium oddziału Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) rejonu solecznickiego postanowiło, że polskie tablice w rejonie nie zostaną usunięte.

Jak zaznacza przewodniczący oddziału solecznickiego AWPL, poseł Leonard Talmont, "jest to decyzja polityczna". "Powinniśmy wreszcie ustalić, czy żyjemy w państwie prawa, czy jedynie mówimy, że żyjemy w państwie prawa" - mówi Talmont.

Usunięcia tablic w języku polskim w rejonie solecznickim i wileńskim, w których większość stanowią Polacy, zażądał w ubiegłym roku przedstawiciel rządu na okręg wileński Jurgis Jurkeviczius.

W rejonie wileńskim tablice z polskimi nazwami ulic zostały usunięte na początku bieżącego roku. Samorząd rejonu solecznickiego, zgodnie z decyzją Najważniejszego Sądu Administracyjnego, powinien był to uczynić do 14 października.

Od dłuższego czasu na Litwie trwa dyskusja na temat stosowania tablic z nazwami ulic w dwóch językach: litewskim i polskim - w rejonach wileńskim i solecznickim, zamieszkanych w 60-80 proc. przez Polaków.

Zgodnie z Europejską Kartą Samorządową, którą Litwa podpisała i ratyfikowała, a także litewską ustawą o mniejszościach narodowych, na terenach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość narodową ma ona prawo do napisów informacyjnych w swoim języku. Jest to jednak sprzeczne z litewską ustawą o języku państwowym.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)