Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa: "Versla Żinios": Lubys nie kupi Orlen Lietuva

0
Podziel się

Bronislovas Lubys, najbogatszy Litwin, szef koncernu Achema, nie zamierza
kupować rafinerii w Możejkach Orlen Lietuva - powiedział o tym na łamach poniedziałkowego wydania
dziennika "Verslo Żinios".

bEiDaUyd

Bronislovas Lubys, najbogatszy Litwin, szef koncernu Achema, nie zamierza kupować rafinerii w Możejkach Orlen Lietuva - powiedział o tym na łamach poniedziałkowego wydania dziennika "Verslo Żinios".

"Nie, tego przedsiębiorstwa nie będę kupował, bo nie mam pieniędzy" - cytuje Lubysa dziennik gospodarczy.

Przed miesiącem media zaczęły spekulować, że Lubys chce przejąć rafinerię i wsparcia szuka w Moskwie. Dotychczas przedsiębiorca nie wypowiadał się na ten temat.

bEiDaUyf

W poniedziałek, na łamach dziennika, Lubys wyraził też przekonanie, że rafineria zostanie sprzedana.

"Orlen Lietuva jest na sprzedaż. O tym wiedzą wszyscy w Polsce, w Moskwie wiedzą, pół Litwy również o tym wie, tylko Kubilius (premier) o tym nic nie wie" - powiedział Lubys.

Przypominając, że Litwa sprzedała rafinerię za 2,5 mld dolarów, a obecnie jej wartość zmalała, Lubys nie spekuluje, kto ją nabędzie. Zaznacza jednak, że "nabywca powinien posiadać nie tylko pieniądze, ale i pozyskać otwarty rurociąg +Przyjaźń+, by surowiec był dostarczany bezpośrednio, a nie okrężnymi drogami".

W połowie sierpnia PKN Orlen poinformował, że międzynarodowy zespół doradców Banku Nomura zajmie się weryfikacją możliwości realizacji różnych scenariuszy, dotyczących przyszłości Orlen Lietuva - od utrzymania aktualnej sytuacji właścicielskiej i dalszej budowy wartości spółki po częściową lub całkowitą sprzedaż udziałów, należących do płockiego koncernu. Wyniki tych analiz mają być znane w czwartym kwartale 2010 r. Jak zapewniał płocki koncern, żaden z potencjalnych scenariuszy na obecnym etapie nie jest preferowany, a o jego ostatecznym wyborze zdecydują wyłącznie argumenty biznesowe.

bEiDaUyl

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mki/ jbr/

bEiDaUyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)