Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwa: WikiLeaks: Litewskie dzienniki są mocno skorumpowane

0
Podziel się:

Litewskie dzienniki są mocno skorumpowane, ich właściciele szantażują
przedsiębiorców, mają wpływy polityczne, biznesowe - czytamy w ujawnionym przez WikiLeaks raporcie
ambasady USA z 2008 roku, przytoczonym we wtorek przez internetowy portal Delfi.

Litewskie dzienniki są mocno skorumpowane, ich właściciele szantażują przedsiębiorców, mają wpływy polityczne, biznesowe - czytamy w ujawnionym przez WikiLeaks raporcie ambasady USA z 2008 roku, przytoczonym we wtorek przez internetowy portal Delfi.

W raporcie odnotowuje się, że "instytucje nadzoru medialnego na Litwie są bezsilne, a politycy niezadowoleni jedynie z tego, że zbyt drogo muszą płacić za przychylne im artykuły".

Cytowana jest w nim m.in. informacja uzyskana od przedstawiciela litewskiej Partii Pracy, którego nazwiska nie ujawniono. Według polityka za artykuł w czołowym dzienniku "Lietuvos Rytas" musiałby zapłacić 25 tys. litów (prawie 29 tys. złotych), a artykuł dla Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej w tym dzienniku kosztowałby 5 tys. litów (5,7 tys. złotych).

W dokumentach bardzo szeroko są omawiane sposoby funkcjonowania innego litewskiego dziennika - "Respublika", który "zajmuje się jawnym wyłudzaniem haraczu".

Portal Delfi, cytując raport, pisze: "Szef litewskiego przedstawicielstwa amerykańskiej firmy Pfizer Raimundas Voiszka twierdzi, że przed kilku laty otrzymał propozycję, iż za 1 milion litów +Respublika+ rozgromi konkurentów jego spółki. Voiszka odrzucił propozycję. Wkrótce w +Respublice+ ukazały się artykuły o zgonach w wyniku zażycia preparatu Viagra, który produkuje Pfizer, a także wiele innych oszczerstw".

Raport cytuje słowa Viliusa Kavaliauskasa, dziennikarza, doradcy byłego premiera Litwy Gediminasa Kirkilasa, który twierdzi, że na Litwie trzeba kupić sobie prawo do tego, aby nie być atakowanym". "Wygląda na to, że przedstawiciele władzy są sparaliżowani przez media" - mówi Kavaliauskas.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ ro/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)