Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Wileńskie uroczystości w związku z 70. rocznicą wybuchu wojny

0
Podziel się:

Przy Krzyżu Ponarskim pod Wilnem, upamiętniającym miejsce mordu ok. dwóch
tysięcy Polakóww czasie ostatniej wojny, odbyły się we wtorek uroczystości poświęcone 70. rocznicy
wybuchu II wojny światowej.

Przy Krzyżu Ponarskim pod Wilnem, upamiętniającym miejsce mordu ok. dwóch tysięcy Polakóww czasie ostatniej wojny, odbyły się we wtorek uroczystości poświęcone 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Zgromadziliśmy się tu, w tym znaczącym miejscu, w podwileńskich Ponarach, by oddać hołd milionom poległych i zamordowanych w tej najtragiczniejszej w dziejach ludzkości wojnie. (...) Europa wyciągnęła wnioski z bolesnej lekcji. Dzisiaj demokratyczna, zjednoczona w ramach Unii, a także NATO, rozwija się dynamicznie w pokoju oraz współpracy dobrosąsiedzkiej" - powiedziała na uroczystości charge d'affaires ambasady polskiej w Wilnie Ewa Figel. Zaznaczyła, że również Polska i Litwa mają znaczący wkład w umacnianie pokoju na świecie.

Przewodniczący Związku Polaków na Litwie, poseł Michał Mackiewicz podkreślił, że na wileńskie obchody 70. rocznicy wybuchu wojny wybrano Ponary, bo "jest to najbardziej zbroczony krwią skrawek wileńskiej ziemi, nazywany często Golgotą Wschodu".

"Niech ta rocznica, wspólna modlitwa za wszystkich poległych, będzie naszym pojednaniem i budowaniem przyszłości" - powiedział Mackiewicz.

Uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki i zapalili znicze pod Krzyżem Ponarskim, upamiętniającym miejsce mordu Polaków, a także pod pomnikami pomordowanych w Ponarach Litwinów, Żydów, Rosjan.

Odbyło się też nabożeństwo w intencji ofiar II wojny światowej.

W czasie ostatniej wojny las w Ponarach był miejscem straceń Żydów, Polaków i jeńców radzieckich. W sumie zginęło tam ok. 100 tys. ludzi, przede wszystkim Żydów - obywateli polskich. Polaków zginęło tu około dwóch tysięcy. Była to głównie inteligencja wileńska: profesorowie Uniwersytetu im. Stefana Batorego, księża i młodzież zaangażowana w działalność konspiracyjną.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)