Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa zaostrza kontrolę handlu wieprzowiną z Polską

0
Podziel się:

Litwa rozważa zaostrzenie kontroli handlu wieprzowiną z Polską, to wynik
wykryciu w naszym kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików - napisał w czwartek
dziennik gospodarczy Verslo Żinios.

Litwa rozważa zaostrzenie kontroli handlu wieprzowiną z Polską, to wynik wykryciu w naszym kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików - napisał w czwartek dziennik gospodarczy Verslo Żinios.

"Wspólnie z Państwową Inspekcją Podatkową i Służbą do Badań Przestępstw Finansowych (FNTT) zaostrzymy kontrolę hurtowników oraz wwożoną przez nich wieprzowinę i wyroby mięsne" - powiedział szef litewskiej służby weterynaryjnej Jonas Milius, wskazują, że - zgodnie z aktami prawnymi Unii Europejskiej - Litwa nie może zakazać wwozu mięsa z Polski.

Według zapowiedzi Miliusa litewska służba weterynaryjna będzie prowadziła kontrolę jakości sprowadzanych produktów z Polski, a inspekcja podatkowa i FNTT będą prowadziły kontrolę rachunkowości i ruchu finansów spółek. Nie wyklucza się, że część sprowadzanego z Polski na Litwę mięsa nie jest księgowana.

Wzmożona zostanie też kontrola mieszkańców pogranicza, którzy wwożą artykuły spożywcze na Litwę.

24 stycznia wirus ASF znaleziono u dwóch padłych dzików na Litwie przy granicy z Białorusią. W związku z tym Rosja w praktyce zakazała importu wieprzowiny z całej UE. W ostatnich dniach dwa przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)