Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Litwini palą coraz więcej papierosów pochodzących z przemytu

0
Podziel się:

Skala przemytu znacznie wzrosła w latach 2002-2004.

Litwini palą coraz więcej papierosów pochodzących z przemytu
(Dafin /Dreamstime)

50 proc. wypalanych na Litwie papierosów pochodzi z przemytu - wynika z raportu przedstawionego przez litewski Instytut Wolnego Rynku.

Eksperci odnotowują, że na wzrost skali przemytu wpływ mają czynniki społeczne, gospodarcze, a przede wszystkim polityka akcyzowa państwa. Vytautas Żukauskas z Instytutu Wolnego Rynku zaznaczył, że skala przemytu znacznie wzrosła w latach 2002-2004, gdy Litwa, dostosowując się do wymogów unijnych, podniosła akcyzę na papierosy o 70 proc. oraz w latach 2007-2010, gdy akcyza wzrosła o 130 proc.

_ - Negatywne skutki harmonizowania polityki akcyzowej Litwa odczuwa znacznie bardziej aniżeli inne kraje Unii Europejskiej. Chodzi o to, że poziom życia na Litwie jest stosunkowo niski, a położenie geograficzne kraju - bliskość Rosji i Białorusi - sprzyja przemytowi _ - powiedział Żukauskas.

Dlatego, zdaniem ekspertów, Litwa w dalszych dyskusjach unijnych na temat polityki akcyzowej, uwzględniając negatywne skutki realizowanej dotychczas polityki, powinna zdecydowanie opowiadać się za zmniejszaniem akcyzy.

W 2010 roku z powodu kontrabandy wyrobów tytoniowych do litewskiego budżetu nie trafiło około pół miliarda litów (ponad pół miliarda złotych) z tytułu akcyzy i około 150 mln litów (około 170 mln złotych) z tytułu podatku VAT.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)