Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lodołamacze ruszyły do akcji na Zbiorniku Włocławskim

0
Podziel się:

Sześć lodołamaczy wyruszyło w środę w południe do akcji kruszenia lodu na
Zbiorniku Włocławskim na Wiśle - największym sztucznym akwenie w Polsce. Mają udrożnić koryto
zbiornika i zapobiec piętrzeniu się spływającej Wisłą kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu
zatorów.

Sześć lodołamaczy wyruszyło w środę w południe do akcji kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim na Wiśle - największym sztucznym akwenie w Polsce. Mają udrożnić koryto zbiornika i zapobiec piętrzeniu się spływającej Wisłą kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów.

Decyzje o wprowadzeniu ich do akcji podjął Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, na razie lodołamacze pozostaną w rejonie zapory we Włocławku. "Zobaczymy, jak będzie kruszył się lód, jakie będą warunki. Pierwsze godziny pracy lodołamaczy zdecydują, jak akcja będzie przebiegała dalej" - powiedziała PAP Tomoń. Dodała, że w środę jednostki będą pracowały do godz. 17.

Nie jest wykluczone, że w kolejnych dniach część lodołamaczy popłynie w górę Wisły - w kierunku Płocka, a część pozostanie w okolicy zapory we Włocławku, spławiając tam napływającą krę i śryż lodowy.

Lodołamacze, które od grudnia ubiegłego roku czekały w gotowości przy zaporze we Włocławku to: Gepard, Lew, Niedźwiedź, Jaguar, Kangur i Basior. Zgodnie z planem warszawskiego RZGW, jednostki te będą tam stacjonowały co najmniej do 15 marca.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

Lodołamacze są tam wprowadzane do akcji, kiedy pokrywa lodowa zagraża swobodnemu przepływowi wody - np. w sytuacji, gdy dochodzi do miejscowego piętrzenia się spływającego lodu lub śryżu i powstawania zatorów, grożących wylaniem wzbierającej rzeki.

RZGW w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni ponad 111 tys. km kw, czyli mniej więcej 1/3 powierzchni Polski. Obejmuje on dorzecze Wisły - region wodny Środkowej Wisły i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie.

Do głównych zadań RZGW w Warszawie, który jest państwową jednostką budżetową, należy m.in. utrzymywanie wód i urządzeń wodnych, w tym nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne i roboty pogłębiarskie oraz ochrona przeciwpowodziowa. (PAP)

mb/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)