Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Łodź-Rewolucja Wyobraźni" - hasłem w konkursie o tytuł stolicy kultury 2016

0
Podziel się:

"Łódź - Rewolucja Wyobraźni" - to hasło towarzyszące wnioskowi Łodzi w
konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Myśl przewodnia projektu to: od "Ziemi
Obiecanej do Ziemi Odmienionej".

"Łódź - Rewolucja Wyobraźni" - to hasło towarzyszące wnioskowi Łodzi w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Myśl przewodnia projektu to: od "Ziemi Obiecanej do Ziemi Odmienionej".

Nad przygotowaniem wniosku aplikacyjnego Łodzi do konkursu przez osiem miesięcy pracowało ponad 80 osób; dokument liczy ponad 350 stron.

"Przygotowaliśmy mnóstwo ciekawych elementów, mnóstwo rzeczy, które nas w sposób szczególny wyróżniają. Będziemy mówili o festiwalach, o inwestycjach w kulturę, o przemysłach kreatywnych, ale przede wszystkim powinniśmy mówić o ludziach, którzy tworzą to miasto i wierzą w to, że jesteśmy Europejską Stolicą Kultury" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Tomasz Sadzyński.

Aplikacja - obok głównych założeń i myśli przewodniej projektu - zawiera m.in. opis przygotowań, planowanego zasięgu geograficznego, zaangażowania lokalnych i międzynarodowych partnerów oraz władz miasta i regionu. Przedstawiono w niej także koncepcję programu artystycznego obchodów 2016 roku oraz informacje na temat wydatków planowanych na realizację projektu Europejska Stolica Kultury 2016.

Ponadto przygotowano liczący ponad 200 stron załącznik "Rewolucja w procesie", w którym znajduje się opis działań planowanych na lata 2010-2015, które mają przygotować miasto do obchodów 2016 roku.

Dyrektor Łódź Art Center Krzysztof Candrowicz wyjaśnił, że trwają obecnie przygotowania do październikowej prezentacji aplikacji podczas panelu selekcyjnego z udziałem ekspertów. Do tego czasu szczegóły aplikacji nie będą ujawniane.

"Ponieważ wszystkie miasta (ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - PAP) wypracowały swój know-how i wszystkie zapisy, jakie się tam znajdują, stanowią o ocenie ekspertów, więc do momentu panelu selekcyjnego nie możemy zdradzić szczegółów tej aplikacji" - zaznaczył Candrowicz.

Twórcy aplikacji zdradzili, że Łódź startuje w konkursie pod hasłem "Łódź - Rewolucja Wyobraźni". Projekt został podzielony na pięć obszarów - nazwanych pięcioma kreatywnymi R: Refleksie, Relacje, Rekreacje, Rekonstrukcje i Rewelacje. "Te ostanie to projekty szczególne, wyjątkowe, o charakterze międzynarodowym" - wyjaśniła Agata Etmanowicz, dyrektor programowy projektu Łódź Europejska Stolica Kultury 2016.

Do "Rewolucji Wyobraźni" mają doprowadzić "rewolucje w procesie" w obszarach sektora kreatywnego, sektora kultury, współpracy międzynarodowej, na styku pomiędzy biznesem i kulturą, projektów angażujących mieszkańców oraz w samym mieście - jego tkance, terenach zielonych czy zasobach wodnych.

"Musimy inaczej zacząć myśleć o naszym mieście. Musimy być dumni z miejsca, w którym żyjemy. Ta aplikacja jest strategią, która pokazuje kierunki rozwoju Łodzi nie przez najbliższych pięć, ale nawet 20 lat" - dodał Candrowicz.

Twórcy aplikacji chcą pokazać, że Łódź ma największy potencjał kreatywny spośród wszystkich kandydatów i ma szansę stać się kreatywnym centrum Europy Środkowo-Wschodniej. "Jesteśmy w pobliżu Warszawy, która jest centrum biznesu, mamy potencjał do tego, by stać się kreatywnym zapleczem dla Warszawy i dla tej części Europy. Mamy nadzieję, że kreatywni przedsiębiorcy, artyści będą przyjeżdżać do Łodzi. Mamy do tego potencjał, mamy przestrzeń i tworzymy specjalne udogodnienia. Dzięki konkursowi na Europejską Stolicę Kultury mamy zamiar to osiągnąć. To jest ta +Ziemia Odmieniona+, czyli kreatywne centrum Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreśliła Etmanowicz.

W staraniach o tytuł Łodzi ma pomóc m.in. budowa Specjalnej Strefy Sztuki, czyli nowoczesnego muzeum sztuki współczesnej. Inwestycja kosztować ma ponad 380 mln zł i zostać zrealizowana do 2013 roku. Ponad 77 mln zł kosztować będzie z kolei rozbudowa i rewitalizacja łódzkiego kompleksu budynków należącego do zabytkowej elektrociepłowni EC-1 Wschód. Planowane jest tam uruchomienie m.in. Centrum Sztuki Filmowej, planetarium, teatru dźwięku, kina i biblioteki. EC-1 Wschód ma być gotowe pod koniec września 2012 r. Ponadto w ramach starań o tytuł organizowane są w Łodzi liczne imprezy kulturalne (w mieście odbywa się ok. 40 festiwali).

W Komitecie Honorowym projektu "Łódź-ESK 2016" zasiadają m.in.: prezes NBP Marek Belka, reżyser Andrzej Wajda, aktorzy Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn - którzy wspólnie zagrali w pamiętnej "Ziemi obiecanej" Wajdy, lekkoatleta Artur Partyka, alpinista Piotr Pustelnik, pisarz Andrzej Sapkowski i muzyk Michał Urbaniak.

Termin składania wniosków do konkursu Europejska Stolica Kultury 2016 minął w poniedziałek. Wcześniej udział w konkursie deklarowało 11 miast: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Lublin, Toruń, Poznań, Szczecin i Wrocław.

Po oficjalnym zgłoszeniu kandydatur przez miasta ich wnioski aplikacyjne trafią do międzynarodowego zespołu ekspertów, który je oceni. Będzie wśród nich sześciu ekspertów z Polski powołanych przez ministra kultury oraz siedmiu ekspertów powołanych przez rozmaite gremia UE.

Ogłoszenie finalistów, czyli tzw. krótkiej listy miast - od dwóch do czterech, odbędzie się w połowie października tego roku. Ostateczny wybór zwycięzcy zaplanowano na trzeci kwartał 2011 r., a oficjalne ogłoszenie miasta, które uzyska tytuł ESK 2016 - na drugi kwartał 2012 r. (PAP)

szu/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)