Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: 17. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza

0
Podziel się:

Po raz 17. łodzianie zbierają pieniądze na rzecz ratowania zabytków Starego
Cmentarza przy ul. Ogrodowej - najstarszej nekropolii w mieście. Pochowani są tu katolicy,
ewangelicy i wyznawcy prawosławia.

Po raz 17. łodzianie zbierają pieniądze na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej - najstarszej nekropolii w mieście. Pochowani są tu katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia.

Tegoroczną kwestę rozpoczęła już w sobotę łódzka młodzież szkolna. W niedzielę pieniądze na ratowanie zabytków cmentarza są zbierane od godziny 9. Podobnie będzie w poniedziałek i we wtorek 1 listopada.

Jak co roku oprócz młodzieży szkolnej i studentów kwestują też m.in. przewodnicy turystyczni, członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, politycy, samorządowcy, dziennikarze i ludzie kultury.

"Kwesta tradycyjnie odbywa się na trzech częściach Starego Cmentarza. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich łodzian, miłośników naszego miasta i jego zabytków" - powiedział Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

O tym, które z zabytków nekropolii są odnawiane w danym roku, decyduje specjalna rada złożona z członków Towarzystwa, historyków i konserwatorów zabytków. Podsumowanie tegorocznej kwesty odbędzie się 5 listopada w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej.

Kwestę zainicjował przed laty nieżyjący już nestor łódzkich przewodników Stanisław Łukawski oraz łódzki ośrodek TVP. Od tego czasu udało się zebrać w sumie ponad 700 tys. zł. Do tej pory odnowiono ok. stu zabytków. Tradycyjnie 10 proc. zebranej w danym roku kwoty przeznaczane jest na ratowanie neogotyckiego mauzoleum fabrykanta Karola Scheiblera.

"Zapraszam wszystkich na oglądanie efektów tegorocznych prac na kaplicy Karola Scheiblera, największego łódzkiego przemysłowca. Jest naprawdę się czym pochwalić. Mamy w tym roku wykonaną m.in. zmianę pokrycia dachu i oszklone okna. Warto to zobaczyć" - powiedziała Łucja Robak z fundacji na rzecz ratowania Kaplicy Karola Scheiblera.

Na Starym Cmentarzu pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia. Nekropolia powstała w latach 1855-1858. Znajduje się na nim niemal 600 zabytkowych obiektów sztuki nagrobnej, świadczących o wielokulturowej historii Łodzi. Niemal 200 z nich wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Stary Cmentarz był miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, uczestników walk o niepodległość i ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty. Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów.

Na tym cmentarzu pochowani są też m.in.: porucznik Stefan Pogonowski, jeden z bohaterów bitwy warszawskiej 1920 roku, rzeźbiarz Wacław Konopka, wybitny malarz i teoretyk sztuki z kręgu konstruktywizmu Władysław Strzemiński, a także aktor Leon Niemczyk.(PAP)

duk/ jaw/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)