Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódź: 19. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza

0
Podziel się:

Po raz 19. m.in. samorządowcy, dziennikarze, politycy, ludzie nauki, kultury i
sportu a członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem zbierają pieniądze na rzecz ratowania
zabytków tej najstarszej łódzkiej nekropolii, gdzie pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy
prawosławia.

bEsvAPwB

Po raz 19. m.in. samorządowcy, dziennikarze, politycy, ludzie nauki, kultury i sportu a członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem zbierają pieniądze na rzecz ratowania zabytków tej najstarszej łódzkiej nekropolii, gdzie pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia.

Zebrane dotąd podczas kwest pieniądze, w połączeniu z samorządowymi, pozwoliły na odnowienie w sumie 120 zabytków nekropolii; przeprowadzono także inwentaryzację jej zabytków.

Jak poinformował PAP Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w ubiegłym roku udało się zebrać ponad 88 tys. zł, za które przeprowadzono w sumie dziewięć realizacji konserwatorskich. Odrestaurowano siedem kolejnych zabytkowych obiektów sztuki nagrobnej, a dwa poddano pracom pielęgnacyjnym. Wśród odrestaurowanych zabytków jest m.in. pomnik Marii i Konstantego Piotrowiczów - powstańców styczniowych, którzy w lutym 1863 r. stracili życie w bitwie pod Dobrą.

bEsvAPwD

Koszt renowacji jednego pomnika to ok. 15 tys. zł. O tym, które z zabytków nekropolii są odnawiane w danym roku, decyduje specjalna rada złożona z członków Towarzystwa, historyków i konserwatorów zabytków.

Rokrocznie 10 proc. środków ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywanych jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnego w skali światowej neogotyckiej kaplicy-mauzoleum jednego z największych łódzkich fabrykantów Karola Scheiblera. Kaplicę zbudowano w latach 1885-1888 według projektu Edwarda Lillpopa i Józefa Piusa Dziekońskiego, należy ona do arcydzieł europejskiej architektury neogotyckiej. Po 1945 r. kaplica została zdewastowana i ograbiona. Prace przy jej renowacji rozpoczęto pięć lat temu. Ich łączny koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł.

Tegoroczna kwesta zakończy się w niedzielę, 3 listopada.

Stary Cmentarz w wielowyznaniowej Łodzi powstał w latach 1855-1858. W jego obrębie wyznaczono części dla katolików, protestantów i prawosławnych. Obecnie część katolicka zajmuje obszar 11 ha, ewangelicka (z kaplicą Scheiblera) 9 ha, a prawosławna - niespełna hektar powierzchni. Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Wśród jej zabytków jest ok. tysiąc kaplic grobowych, pomników nagrobnych, rzeźb i kutych ogrodzeń. Ich autorzy to często znakomici architekci i rzeźbiarze. Niemal 200 obiektów jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.

bEsvAPwJ

Stary Cmentarz jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, uczestników walk o niepodległość i ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty. Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów.

W tej nekropolii pochowani są również m.in. porucznik Stefan Pogonowski, jeden z bohaterów bitwy warszawskiej 1920 roku, rzeźbiarz Wacław Konopka, wybitny malarz i teoretyk sztuki z kręgu konstruktywizmu Władysław Strzemiński, aktor Leon Niemczyk czy tragicznie zmarła w smoleńskiej katastrofie mec. Joanna Agacka-Indecka.

Kwesta na Starym Cmentarzu została zainicjowana przez nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego oraz łódzki ośrodek TVP. Pierwsza zbiórka odbyła się w 1995 r.(PAP)

jaw/ mki/

bEsvAPxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)