Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: 99. rocznica urodzin Jana Karskiego

0
Podziel się:

Finisaż wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności", który odbywa się w środę w
Manufakturze, upamiętnia 99. rocznicę urodzin legendarnego "Kuriera".

*Finisaż wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności", który odbywa się w środę w Manufakturze, upamiętnia 99. rocznicę urodzin legendarnego "Kuriera". *

Wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Polski na 22 planszach pokazuje biografię Karskiego - począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.

Wcześniej była już prezentowana m.in. w Warszawie i Wrocławiu, a jej anglojęzyczna wersja w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz w Waszyngtonie. Od 24 kwietnia, dnia 99. urodzin Karskiego, w Petersburgu po raz pierwszy można oglądać rosyjskojęzyczną wersję wystawy.

Do Łodzi wystawa trafiła 8 kwietnia, w dniu Yom HaSoah (Dzień Pamięci o Zagładzie). Wraz z jej otwarciem zainaugurował działalność młodzieżowy "Klub Kuriera", funkcjonujący przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W ramach klubu organizowane są m.in. wyjazdy szlakiem Jana Karskiego. Młodzież ma również możliwość przeprowadzania wywiadów ze Sprawiedliwymi i Ocalałymi. Jest do nich dobrze przygotowana, bo podczas zajęć prowadzone są warsztaty, na których członkowie klubu zdobywają wiedzę o tym, "jak rozmawiać, o czym pamiętać podczas wywiadów i jak zdobywać źródła informacji".

Dla Centrum Dialogu rozwój "Klubu Kuriera" ma być jednym z głównych zadań na najbliższy rok - rok obchodów setnej rocznicy Jana Karskiego.

"Mamy nadzieję, że Sejm podejmie odpowiednią uchwałę i rok 2014 będzie rokiem Jana Karskiego. Z pewnością pomogłoby to nam w rozwoju +Klubu Kuriera+, który ma już ponad 90 członków. Jest to młodzież licealna, którą udało się zainteresować życiem i działalnością Karskiego a także Holokaustem, historią II wojny światowej i sytuacją Łodzi w XX-leciu międzywojennym" - powiedziała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.

Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. W czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. Był autorem wielu publikacji. W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się gabinet Karskiego. Można tam znaleźć jego rodzinne fotografie, korespondencję, dyplomy przyznawane przez prestiżowe uczelnie, medale, publikacje oraz rzeczy osobiste. W Parku Ocalałych w Łodzi znajduje się pomnik - ławeczka Jana Karskiego. Jest on też Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.(PAP)

duk/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)