Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Adam Brodzisz bohaterem pierwszej wystawy o amantach kina

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt fotografii jednego z największych amantów polskiego kina
przedwojennego Adama Brodzisza oglądać można na wystawie, która we wtorek otwarta zostanie w Muzeum
Kinematografii w Łodzi.

Kilkadziesiąt fotografii jednego z największych amantów polskiego kina przedwojennego Adama Brodzisza oglądać można na wystawie, która we wtorek otwarta zostanie w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

To pierwsza ekspozycja z cyklu wystaw poświęconych największym gwiazdom polskiego kina przedwojennego.

"Aktorzy kina przedwojennego są bardzo często zapomniani, a w związku również z cyfryzacją, odnawianiem tych filmów, chcielibyśmy przypomnieć te największe postacie. Zaczynamy od aktorów, największych amantów" - powiedział PAP Piotr Kulesza z Muzeum Kinematografii.

Cykl inauguruje prezentacja fotografii Adama Brodzisza. Łódzkie muzeum posiada bowiem prawdopodobnie największą kolekcję fotografii tego aktora, podarowaną przez jego bratanicę.

"Na ekspozycji prezentujemy ok. 40 wyselekcjonowanych zdjęć, pokazujących aktora w jego największych rolach, jego najbardziej popularną twarz" - dodał Kulesza.

Bohaterami kolejnej wystawy z tego cyklu prawdopodobnie będą: Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. "Chociaż Adolf Dymsza nie był amantem, ale chcielibyśmy pokazać jego postać z Eugeniuszem Bodo, ponieważ grali razem w wielu filmach, tworząc niezapomniane kreacje. Chcemy zderzyć ze sobą te dwie postacie" - zaznaczył.

W dalszych planach są ekspozycje poświęcone m.in. największym kobiecym gwiazdom polskiego kina do 1939 roku, m.in. Poli Negri czy Jadwidze Smosarskiej. Wystawę "Amanci Polskiego Kina. Adam Brodzisz" będzie można oglądać w łódzkim muzeum do 4 marca.

Adam Brodzisz urodził się w 1906 roku we Lwowie. Zadebiutował w 1928 roku w filmie Janusza Stara "Przeznaczenie", a rok później otrzymał pierwszą dużą rolę w filmie "Z dnia na dzień" Józefa Lejtesa, od którego zaczęła się jego kariera. Przed II wojną wystąpił jeszcze w osiemnastu filmach tj. "Wiatr od morza", "Dziesięciu z Pawiaka", "Uroda życia", "Rapsodia Bałtyku" czy "Bogurodzica".

W 1930 roku ożenił się z Marią Bogdą (Janiną Kopaczek) również aktorką i gwiazdą polskiego kina. Byli małżeństwem 51 lat. Brodzisz będąc członkiem Armii Krajowej wziął udział w Powstaniu Warszawskim, za co został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Po wojnie wystąpił jedynie w dwóch filmach "Czarcim żlebie" i "Trzech startach". Pracował w teatrze objazdowym, z którym w 1961 roku wraz z żoną wyjechał na tournee po Stanach Zjednoczonych. Oboje nie wrócili już do Polski i osiedli na stałe w Kalifornii. Adam Brodzisz zmarł 9 listopada 1985 roku. (PAP)

szu/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)