Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Akcja nt. ustawy antynikotynowej w tramwajach i autobusach

0
Podziel się:

Przez trzy najbliższe miesiące na monitorach LCD zainstalowanych w łódzkich
autobusach i tramwajach będą wyświetlane informacje na temat nowelizacji tzw. ustawy
antynikotynowej, która zacznie obowiązywać 15 listopada.

Przez trzy najbliższe miesiące na monitorach LCD zainstalowanych w łódzkich autobusach i tramwajach będą wyświetlane informacje na temat nowelizacji tzw. ustawy antynikotynowej, która zacznie obowiązywać 15 listopada.

Kampania informacyjna w tramwajach i autobusach prowadzona jest w ramach projektu "Odświeżamy nasze miasta. TOB3CIT (Tobacco Free Cities)". Uczestniczą w nim trzy polskie miasta: Łódź, Szczecin i Rzeszów - poinformował w piątek PAP rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz.

Środki na kampanię "Odświeżamy nasze miasta" pochodzą ze Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc i Fundacji Bloomberga.

Znowelizowana ustawa antynikotynowa wprowadza zakaz palenia w środkach transportu publicznego - taksówkach, samochodach służbowych oraz w publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci i na przystankach komunikacji miejskiej. Zakazem palenia zostaną objęte także szkoły, zakłady opieki zdrowotnej i placówki oświaty.

Zgodnie z nowelą właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi będą mogli jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. Ponadto właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących, czy dla niepalących; w większych lokalach właściciel może wydzielić sale dla palących.

Oddzielne palarnie będą mogły powstawać także m.in. w hotelach, obiektach służących obsłudze podróżnych, natomiast nie mogą być tworzone w objętych zakazem palenia szkołach, placówkach oświatowych i zdrowotnych. W noweli wprowadzono także zmiany w zakresie reklamy wyrobów tytoniowych.

Za złamanie zakazu palenia będzie grozić kara grzywny do 500 zł. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 zł.

Według badań z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów ludzi - 34 proc. mężczyzn (5,2 mln) i 21 proc. kobiet (3,5 mln). 44 proc. Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34 proc. dorosłych Polaków.

Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88 proc.), restauracjach i kawiarniach - 51 proc. oraz w domu - 28 proc.(PAP)

szu/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)