Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Łódź: Andrzej Pęczak pozostanie w areszcie

0
Podziel się:

Do końca czerwca przedłużył w środę łódzki sąd
areszt byłemu posłowi Andrzejowi Pęczakowi, któremu prokuratura
zarzuca m.in. pomocnictwo w oszustwie i przyjęcie korzyści
majątkowej. Grozi mu za to kara 8 lat więzienia.

bFfcTegl

Do końca czerwca przedłużył w środę łódzki sąd areszt byłemu posłowi Andrzejowi Pęczakowi, któremu prokuratura zarzuca m.in. pomocnictwo w oszustwie i przyjęcie korzyści majątkowej. Grozi mu za to kara 8 lat więzienia.

Jak poinformowała PAP Grażyna Jeżewska z biura prasowego sądu, "sąd przychylił się do wniosku prokuratury i przedłużył Pęczakowi areszt ze względu na grożąca mu wysoką karę oraz toczące się śledztwo".

Według ustaleń prokuratury, od stycznia 1999 roku do maja 2002 roku Pęczak, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, zawarł z różnymi firmami i instytucjami umowy na wykonanie określonych prac, z których żadna nie została wykonana. W ten sposób - zdaniem prokuratury - pomógł tym osobom wyłudzić od firm i instytucji, m.in. Urzędu Marszałkowskiego, ponad 66,4 tys. zł. Jedną z osób, z którą zawarto fikcyjne umowy, był kierowca Pęczaka, zatrudniony później przez lobbystę Marka D.

bFfcTegn

Zdaniem śledczych, w październiku 2002 roku Pęczak jako poseł przyjął także od braci G., właścicieli hal targowych w podłódzkim Rzgowie 10 tys. zł w zamian za obietnicę uzyskania przez nich korzystnej decyzji administracyjnej. Wyłudził też od nich 40 tys. zł, zapewniając ich, że trafią one na rzecz kampanii wyborczej SLD.

B. posłowi postawiono również zarzut usunięcia w sierpniu i wrześniu ub. roku ze swojego konta bankowego niemal miliona złotych. Pieniądze te miały stanowić zabezpieczenie ewentualnych kar majątkowych w związku ze śledztwem dotyczącym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), w którym Pęczaka oskarżono o niegospodarność i narażenie Funduszu na stratę 42 mln zł. Proces w tej sprawie toczy się już przed łódzkim sądem okręgowym.

Na początku marca prokuratura przedstawiła Pęczakowi kolejny zarzut - tym razem pomocnictwa do płatnej protekcji, a sprawa ma związek śledztwem ws. sponsorowaniem przez braci G. klubu piłkarskiego Widzew Łódź. (PAP)

jaw/ dsr/

bFfcTegO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)