Notowania

łódź
30.06.2009 11:46

Łódź: Apelacja ws. zabójstwa i zgwałcenia nastolatki

Sąd Apelacyjny w Łodzi rozpoznał we wtorek odwołanie obrony od wyroku skazującego na dożywocie 21-letniego Rafała K., oskarżonego o zabójstwo i zgwałcenie niespełna 15-letniej Pauliny z Krośniewic (Łódzkie). Wyrok ogłoszony zostanie o godz. 14.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd Apelacyjny w Łodzi rozpoznał we wtorek odwołanie obrony od wyroku skazującego na dożywocie 21-letniego Rafała K., oskarżonego o zabójstwo i zgwałcenie niespełna 15-letniej Pauliny z Krośniewic (Łódzkie). Wyrok ogłoszony zostanie o godz. 14.

W styczniu łódzki sąd okręgowy, skazując Rafała K. na dożywocie, orzekł także, że będzie mógł on ubiegać się o przedterminowe zwolnienie dopiero po 40 latach pobytu w więzieniu. Był to drugi proces w tej sprawie i zakończył się takim samym wyrokiem. Poprzedni - po odwołaniu obrony - uchylił sąd apelacyjny.

Tym razem odwołanie od wyroku złożyła także obrońca, która wnioskuje o zmianę kwalifikacji prawnej na nieumyślne spowodowanie śmierci, a tym samym łagodniejszą karę lub uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Podobnie jak i proces, rozprawa odwoławcza - ze względu na charakter sprawy - odbyła się za zamkniętymi drzwiami.

Do zbrodni doszło w maju 2007 roku. Jak ustalono, niespełna 15-letnia Paulina umówiła się z Rafałem K. na spacer w parku. Do domu już nie wróciła. Obnażone zwłoki nastolatki znaleziono po kilkunastu godzinach poszukiwań w zaroślach w parku. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczyna została zgwałcona, a przyczyną zgonu było uderzenie ręką w krtań.

Proces miał charakter poszlakowy. Oskarżony przed sądem i w śledztwie nie przyznał się do zabójstwa i gwałtu, a jedynie do nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczyny. Zmieniał swoje wyjaśnienia. Utrzymywał m.in., że jej śmierć nastąpiła przypadkowo, kiedy podczas zabawy w "berka" uderzył ją niechcący w krtań dłonią.

Sąd okręgowy jednak nie dał mu wiary i uznał, że wszystkie dowody i poszlaki oraz opinie biegłych w tej sprawie wskazują, że to Rafał K. zgwałcił, a później zabił nastolatkę. Dopuszczając się gwałtu mężczyzna użył prezerwatywy, żeby nie pozostawić śladów swojego DNA. Sąd ocenił, że uderzając dziewczynę z dużą siłą ręką w krtań musiał się liczyć, że może ją zabić.

Wymierzając karę dożywocia sąd pierwszej instancji wziął pod uwagę okoliczności obciążające. Podkreślił, że mimo młodego wieku mężczyzna był wcześniej karany za kradzieże i gwałt; zbrodnię popełnił trzy dni po skazaniu go za zgwałcenie innej kobiety i wyjściu z aresztu. (PAP)

szu/ bno/ mow/

Tagi: łódź, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz