Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Arłukowicz wsparł kandydata SLD na prezydenta miasta

0
Podziel się:

Poseł SLD Bartosz Arłukowicz wsparł w sobotę kandydata Sojuszu na prezydenta
Łodzi Dariusza Jońskiego i kandydującą do sejmiku z list SLD byłą wiceminister zdrowia Ewę
Kralkowską. Skrytykował też rządowe projekty ustaw tworzących pakiet zdrowotny.

*Poseł SLD Bartosz Arłukowicz wsparł w sobotę kandydata Sojuszu na prezydenta Łodzi Dariusza Jońskiego i kandydującą do sejmiku z list SLD byłą wiceminister zdrowia Ewę Kralkowską. Skrytykował też rządowe projekty ustaw tworzących pakiet zdrowotny. *

Arłukowicz podkreślił, że zbliża się wielka reforma służby zdrowia w Polsce i czas wielkiej debaty o tym, jak będą wyglądały polskie szpitale i służba zdrowia.

"SLD w najbliższych wyborach do samorządu, do sejmiku wystawia kandydatów, którzy mają ogromne doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie. Są to ludzie, którzy przez bardzo wiele lat zarządzali służbą zdrowia, którzy potrafią zająć merytoryczne stanowisko w tej sprawie" - mówił w Łodzi poseł SLD.

Jego zdaniem, Łódź potrzebuje dzisiaj dobrego gospodarza i takim gospodarzem - według Arłukowicza - który pokaże, że "można przeprowadzić Łódź w inny styl rządzenia, który pokaże, że można zrobić w Łodzi przełom, który będzie zajmował się Łodzią, a nie podróżami, który wie, jak zarządzać w sposób nowoczesny miastem" będzie Dariusz Joński, którego - jak zaznaczył - przyjechał wesprzeć.

Arłukowicz podkreślił, że ludzie lewicy stawiają na wartości, które są bliskie ludziom: "człowiek, dom, praca, tolerancja, równouprawnienie i przede wszystkim równość szans". "Taką Łódź proponuje dzisiaj Darek Joński. Chciałbym, żeby Łódź miała pierwszego nowoczesnego, europejskiego prezydenta" - przekonywał poseł SLD, który zaapelował do łodzian o masowy udział w wyborach.

Kandydat SLD na prezydenta miasta Dariusz Joński podkreślił, że rola prezydenta i marszałka województwa w sprawie służby zdrowia jest bardzo duża. Przypomniał, że w Łodzi funkcjonują cztery miejskie oraz kilka wojewódzkich szpitali i dlatego powinna być jedna, wspólna strategia ochrony zdrowia dla miasta i województwa.

"Mieszkańcy chcą mieć jedną wspólną strategię. Mam nadzieję, że ponad podziałami w przyszłej kadencji sejmiku i rady miejskiej z prezydentem i marszałkiem uda się taką strategię przyjąć, żeby była ona spójna, jedna. Żebyśmy w końcu wiedzieli, który szpital za co odpowiada, żeby nie było takiego chaosu, jak jest dzisiaj" - mówił Joński.

Ubiegająca się mandat wojewódzkiego radnego z list SLD była wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska także podkreślała konieczność skoordynowania działań miasta i województwa. "Będziemy musieli od nowa zacząć wypracowywać koncepcję funkcjonowania służby zdrowia w województwie łódzkim, czego się nie zrobi bez prezydenta, który będzie miał tę samą wizję. Chcemy, żeby szpitale w Łodzi i w całym województwie były dostępne dla pacjentów. Aby były dostępne, trzeba zachować równowagę między szpitalami publicznymi i niepublicznymi" - zaznaczyła Kralkowska.

Kralkowska i Arłukowicz skrytykowali rządowe projektu ustaw dotyczące ochrony zdrowia. Ich zdaniem reforma zakłada przerzucenie ciężaru odpowiedzialności finansowej na samorządy terytorialne, bez wskazania źródła finansowania.

"Oczekujemy od rządu jasnych deklaracji, w jaki sposób samorządy będą wspomagane finansowo w przekształcania szpitali w spółki, w jaki sposób rząd zamierza podjąć próbę walki z zadłużeniem polskich szpitali" - zaznaczył Arłukowicz.

Skrytykował także projekty ustaw mówiące o zlikwidowaniu stażu lekarskiego i refundacyjnej. Jako kontrowersyjne określił propozycje nowych przepisów o komisjach orzekających o błędzie lekarskim. "To będzie pierwsza instytucja w Polsce, która będzie orzekała o błędzie, winie, która nie będzie instytucją sądową" - zaznaczył. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.

Projekty przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.(PAP)

szu/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)