Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Łódź: Do muzeum trafią obrazy należące do Krzysztofa Musiała

0
Podziel się

Pod koniec czerwca do Muzeum Miasta Łodzi trafi pierwsza partia obrazów z
prywatnej kolekcji Krzysztofa Musiała. Będą to dzieła polskich artystów z przełomu XIX i XX wieku.
Kolekcjoner przekaże łódzkiemu muzeum w sumie ok. 120 obrazów.

bEgpQJWZ

Pod koniec czerwca do Muzeum Miasta Łodzi trafi pierwsza partia obrazów z prywatnej kolekcji Krzysztofa Musiała. Będą to dzieła polskich artystów z przełomu XIX i XX wieku. Kolekcjoner przekaże łódzkiemu muzeum w sumie ok. 120 obrazów.

Na środowej konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego, znany kolekcjoner Krzysztof Musiał poinformował, że oddaje swoje obrazy do Łodzi na "długoterminowy depozyt".

"W umowie nie zdefiniowaliśmy czasu trwania tego depozytu. Nie będzie to jednak rok czy dwa lata. Raczej dwadzieścia, trzydzieści lat" - powiedział Musiał.

bEgpQJXb

Dodał, że w jego domu nie będzie pustych miejsc po dziełach, które przyjadą do Łodzi.

"Obrazy wiszą u mnie od góry do dołu. Część z nich będzie wkrótce wystawiana w Łodzi. Nie będzie jednak po nich pustych miejsc na ścianie, bo mam w sumie ok. 1000 obrazów, które w domu się nie mieszczą i są w różnych miejscach, m.in. u rodziny, w magazynach i w mojej galerii w Warszawie" - wyjaśnił Musiał.

Do łódzkiego muzeum Musiał ma przekazać obrazy, które powstały od końca XIX w. do roku 1945. Są to dzieła 53 polskich artystów, m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Wojciecha Weissa, Wojciecha Kossaka, Tadeusza Makowskiego i Henryka Epsteina.

Musiał w środę nie potrafił powiedzieć, jaka jest wartość kolekcji, która trafi do Łodzi.

bEgpQJXh

"Nie oszacowaliśmy jeszcze wartości tych zbiorów. To na pewno miliony złotych, ale czy to dwa czy dwanaście milionów, tego w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć" - powiedział Musiał.

Dodał, że kolekcjonowanie dzieł sztuki to jego wielka pasja a przy okazji również inwestycja, na której nie można stracić, choć jego zdaniem sztuka polska nadal jest bardzo niedoceniana.

Obrazy przekazane przez Musiała będzie można oglądać w galerii sztuki jego imienia, która powstaje w skrzydle Pałacu Poznańskiego, przejętym przez Muzeum Miasta łodzi po wydziale komunikacji miejskiego magistratu. Dyrektor muzeum Ryszard Czubaczyński zapowiedział w środę, że uroczyste otwarcie galerii nastąpi 22 października.

Obrazy w galerii mają być eksponowane nie chronologicznie, tylko tematycznie.

bEgpQJXi

"Naszym celem jest takie wyeksponowanie kolekcji, by miała ona wymiar dydaktyczny. Dlatego m.in. obrazy będą pogrupowane tematycznie. W grupach będą eksponowane portrety, pejzaże, akty itd." - wyjaśnił Czubaczyński.

Krzysztof Musiał jest jednym z największych kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej. Był na liście 100 najbogatszych Polaków. Na stałe mieszka w Hiszpanii.(PAP)

duk/ abe/ jra/

bEgpQJXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)