Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: "Dumne Mamy" - kalendarz mam dzieci z autyzmem

0
Podziel się:

Kalendarz "Dumne Mamy", na stronach którego umieszczono fotografie twarzy matek
dzieci z autyzmem, wydała Fundacja Jaś i Małgosia w Łodzi. W ten sposób kobiety chcą pokazać, że są
dumne ze swoich dzieci i z siebie; apelują także, żeby nie bać się ludzi z autyzmem.

*Kalendarz "Dumne Mamy", na stronach którego umieszczono fotografie twarzy matek dzieci z autyzmem, wydała Fundacja Jaś i Małgosia w Łodzi. W ten sposób kobiety chcą pokazać, że są dumne ze swoich dzieci i z siebie; apelują także, żeby nie bać się ludzi z autyzmem. *

Projekt zrealizowały przy wsparciu łódzkiej Fundacji Jaś i Małgosia, która pomaga ich dzieciom i rodzinom. Wymyśliły kalendarz "Dumne Mamy", by poprzez niego opowiedzieć o swych dzieciach i o sobie. Jak mówią, żeby pokazać, iż są dumne ze swoich dzieci, i że autyzm to nie koniec świata.

Kobiety pozowały przez tydzień w profesjonalnym studiu w Warszawie, pracowały jak modelki z fotografikami i wizażystami. I tak powstał kalendarz, na stronach którego zobaczyć można ich twarze.

"Wiemy, że jest mnóstwo załamanych takich mam, którym trzeba dodać otuchy. Chcemy w taki sposób, poprzez ten kalendarz zawołać do wszystkich, dla których słowo "autyzm" brzmi nieswojo: nie bójcie się go, nie bójcie się ludzi z autyzmem" - powiedziała jedna z "Dumnych Mam", Sylwia Mądra.

W czwartek "Dumne Mamy" jeżdżąc po Łodzi tzw. trambusem opowiadały łodzianom o autyzmie i rozdawały kalendarze. Wcześniej do internetu trafił film z "Super Mamami", które opowiadały o autyzmie i w strojach superbohatera zapowiadały swój kalendarz.

Kobiety, które spotykają się w łódzkiej Fundacji przyznają, że żyją normalnie, choć autyzm zmienił wszystko w ich życiu. Jak mówią poprzez swe działania chcą "oswajać" z autyzmem ludzi zdrowych. "Naszym dzieciom będzie żyło się lżej, jeśli ich otoczenie przestanie bać się autyzmu. Strach przed autyzmem zamyka nam oczy na szczególne uzdolnienia autystów, na ich szczerość, bezinteresowność. To dlatego wielu z nas uważa ich za gorszych ludzi, niegodnych przyjaźni" - dodała Sylwia Mądra.

Kalendarz został wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy, a dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na prowadzenie terapii dzieci z autyzmem.

Łódzka Fundacja "Jaś i Małgosia" pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju, ich rodzicom i opiekunom. Pod opieką Fundacji jest obecnie ok. 1000 dzieci i rodziców. Fundacja szkoli także nauczycieli i terapeutów z całej Polski, prowadzi Centrum Terapii, w ramach którego działa m.in. niepubliczny ZOZ, przedszkole i szkoła.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji osób z autyzmem. Szacuje się, że w Polsce żyje około 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Osoby z autyzmem w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe i nie potrafią zapanować nad swymi emocjami. Jednocześnie osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić. Zdają sobie także sprawę ze swojej inności.

W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na 300. Według danych Systemu Informacji Oświatowej, w polskich przedszkolach i szkołach uczy się ponad 7,8 tys. dzieci i młodzieży z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. 88 proc. z nich uczęszcza do szkół ogólnodostępnych, a 12 proc. do specjalnych. (PAP)

szu/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)