Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Festiwal "Teraz One" m.in. o działalności charytatywnej znanych kobiet

0
Podziel się:

Niesienie pomocy innym to przywilej i obowiązek osób publicznych - uważają
uczestniczki festiwalu "Teraz One. Kobiety dla kultury, kultura dla kobiet", który przez weekend
odbywa się w Łodzi.

Niesienie pomocy innym to przywilej i obowiązek osób publicznych - uważają uczestniczki festiwalu "Teraz One. Kobiety dla kultury, kultura dla kobiet", który przez weekend odbywa się w Łodzi.

Festiwal "Teraz One", którego pomysłodawczynią jest Agata Młynarska, to trzydniowy cykl koncertów, warsztatów, paneli dyskusyjnych i spotkań wspierające rozwój inicjatyw lokalnych i społecznych prowadzonych przez kobiety i poświęconych kobietom kultury.

Sobotni cykl paneli dyskusyjnych i warsztatów w Instytucie Europejskim podzielony zostały na trzy bloki tematyczne: "One dla innych", "One zdrowe i aktywne" oraz "One dla kultury". W spotkaniach wzięły udział m.in. Jolanta Kwaśniewska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Dorota Wellman i Hanna Bakuła.

Pierwszy z paneli poświęcony był działalności charytatywnej znanych kobiet. Kwaśniewska opowiadając o swojej działalności charytatywnej mówiła, że zaczynała w bardzo trudnym momencie, kiedy jako żona prezydenta podejmowane przez nią decyzje były mocno krytykowane. Opowiadała o 15-letniej działalności założonej przez siebie Fundacji "Porozumienie bez barier" i o tym, że pierwsze pieniądze fundacja przekazywała dla innych instytucji, którym brakowało środków na realizację własnych programów.

"Wiem, jak wiele osób oczekuje wsparcia, pomocy, stąd przez 15 lat działalności w mojej fundacji, dzięki wsparciu setek, tysięcy osób, udało nam się wykreować mądre programy, które możemy realizować. To, co jest najważniejsze to to, że dzięki temu, że powstała fundacja mogłam spotykać na swojej drodze tysiące osób niezwykłych" - mówiła Kwaśniewska. Podkreśliła, że dla niej "niesie pomocy jest przywilejem".

Wellman uważa, że działalność charytatywna to jest "psi obowiązek" każdej osoby, która jest znana publicznie. Opowiadała, że do jej rozpoczęcia działalności na rzecz innych przyczyniła się tragiczna śmierć dwóch bezdomnych w przyblokowym śmietniku. Zaczęła wtedy wraz z sąsiadami tworzyć fundusz, który wspierał bezdomnych na Ursynowie. Dziś wspiera m.in. hospicjum dziecięce. Przekazała także honorarium z telewizyjnej reklamy na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka.

"Różne rzeczy robię, które mogę. A jak mogłam zarobić trochę pieniędzy, to je po prostu oddałam, bo ja specjalnie bym się nie wzbogaciła, a dla innych to była ogromna suma. Jeśli jeszcze raz zdarzy mi się taka sytuacja, że ktoś będzie potrzebował grubej baby do reklamy, to zrobię to samo" - zapowiedziała Wellman.

Znana z działalności społecznej Krzywonos-Strycharska opowiadała, że najpiękniejsze słowa napisała dziewczynka ze szkoły, którą się opiekuje, że "w przyszłości chciałaby być panią Krzywonos i tak pomagać jak ona". "To jest największa przyjemność, kiedy pomagamy i dajemy coś z siebie, to ile dostajemy. Nie potrafię nie pomagać. Nie wyobrażam sobie dnia, kiedy wstaję rano i powiem, co ja dzisiaj będę robiła. Chyba wtedy już umrę, bo nie ma innej sytuacji" - mówiła Krzywonos.

W panelu uczestniczyły także: wojewoda łódzka Jolanta Chełmińska, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dziennikarka Beata Tadla, wspierające dawstwo szpiku oraz prezes łódzkiego Towarzystwa Pomocy Niepełnosprawnym, Agnieszka Niedźwiecka - matka ośmiorga dzieci, która pomaga osobom chorym psychicznie m.in. tworzyć spółdzielnie socjalne oraz Agata Młynarska.

Wieczorem w "Białej Fabryce" w ramach festiwalu zaplanowano koncert "One Grają", na którym wystąpią: Urszula Dudziak, Maja Kleszcz, Gaba Kulka i Olga Bończyk.

Festiwal zakończy w niedzielę blok panelowo-warsztatowy, w którego programie znajdą się m.in. warsztaty Doroty Zawadzkiej pt. "Jak wychować twórcze dziecko?" oraz Katarzyny Cichopek "Sexi Mama".

"Teraz One" to jedna z odsłon pierwszej edycji projektu "Łódź Miastem Kobiet" - cyklu wydarzeń odbywających się w cztery weekendy czerwca, przygotowany z myślą o kobietach w czasie Euro 2012. W ramach projektu przygotowano kilkadziesiąt imprez; odbyły się już m.in. trzydniowe targi "Kobieta w wielkim mieście", zlot kobiet, które są prezydentami miast czy rajd samochodowy dla pań. Cały projekt zakończy się 1 lipca. Informacje na temat wydarzeń można znaleźć na stronie www.lodzmiastemkobiet.pl.

Patronat honorowy nad projektem objęły małżonka prezydenta RP Anna Komorowska oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. (PAP)

szu/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)