Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Filologie i logistyka najpopularniejsze

0
Podziel się:

"Filologia angielska" na Uniwersytecie Łódzkim, "logistyka" na Politechnice
Łódzkiej oraz wydział lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym - to najbardziej oblegane w
tym roku kierunki podczas rekrutacji na trzech największych łódzkich uczelniach.

"Filologia angielska" na Uniwersytecie Łódzkim, "logistyka" na Politechnice Łódzkiej oraz wydział lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym - to najbardziej oblegane w tym roku kierunki podczas rekrutacji na trzech największych łódzkich uczelniach.

Na Uniwersytecie Łódzkim najbardziej popularnymi kierunkami są filologie: angielska, włoska oraz "filologia hiszpańska z językiem angielskim". O jedno miejsce na "filologii angielskiej" ubiega się średnio 11,4 kandydata (60 miejsc/684 osoby zapisane), na "filologii włoskiej" - 10,63 (30/139), a hiszpańskiej z jęz. angielskim - 10,55 osoby na jedno miejsce (40/422).

Tradycyjnie oblegane są też "dziennikarstwo i komunikacja społeczna" - 10,28 osób na jedno miejsce (80/822), "psychologia - 9,75 (120/1170). Najwięcej chętnych jest natomiast na prawo, gdzie zapisało się 1727 osób na 270 miejsc (co daje średnią 6,4) - poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak.

W nadchodzącym roku akademickim łódzki uniwersytet uruchamia kilka zupełnie nowych kierunków, a także kilkanaście wcześniej już działających, ale z nowym programem nauczania.

Całkiem nowymi, ale już z wieloma chętnymi na jedno miejsce, są kierunki: "logopedia z audiologią" ze średnią 6,63 osoby na jedno miejsce (60 miejsc/398 chętnych), "chemia analityczna" - 3,95 (40/158), "geomonitoring" - 2,73 (60/164), "analityka chemiczna" - 2,42 (50/121) oraz studia polsko-niemieckie prowadzone z Uniwersytetem w Ratyzbonie, gdzie jest ponad 20 chętnych na 10 miejsc.

Nowym kierunkiem - pierwszym w Polsce i jak uważają jego twórcy niewykluczone, że też na świecie - jest "okcydentalistyka" na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. To kierunek studiów, który ma umożliwić systematyczne i interdyscyplinarne zrozumienie fenomenu cywilizacji zachodniej. Okcydentalistyka - według autorów programu studiów - ma przekazać studentowi niezbędną wiedzę historyczną: polityczną, społeczną, gospodarczą, obyczajową oraz podstawowe informacje z zakresu filozofii, religii i sztuki. Na razie kierunek cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem - obecnie jest 30 chętnych, a przygotowano 50 miejsc.

"Wyniki pierwszego etapu rekrutacji zostały już ogłoszone w Internecie i zakwalifikowani studenci mogą się zgłaszać do dziekanatów z kompletem dokumentów" - dodał Boruszczak.

Wolne miejsca są jeszcze na kilkunastu bezpłatnych kierunkach i rekrutacje na nie prowadzona będzie w późniejszych terminach (ustalanych przez poszczególne wydziały). Wiadomo, że dotyczy to takich kierunków jak: "filologia polska", "filologia klasyczna", "Międzywydziałowe Studia Matematyczno-Przyrodnicze", "informacja naukowa i bibliotekoznawstwo", "archeologia", "etnologia", "filozofia", "regionalistyka kulturowa", "ekonomia: specjalność ekobiznes", "informatyka i ekonometria", "informatyka", "międzynarodowe stosunki gospodarcze: specjalność finanse międzynarodowe", "pedagogika w zakresie edukacji dorosłych", "matematyka", "politologia", "stosunki międzynarodowe: specjalność niemcoznawstwo", "geografia", "fizyka" oraz "chemia: specjalność chemia w nauce i gospodarce".

Na Uniwersytecie Łódzkim studiować w języku angielskim można na kilku kierunkach: "administracja", "ekonomia", "informatyka i ekonometria", "business management", "informatykę", i "stosunki międzynarodowe".

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Łódzkie Ewa Chojnacka, na dwa dni przed zakończeniem rekrutacji dokumenty złożyło ok. 5 tys. osób. Kandydaci mogli zgłaszać chęć studiowania na maksymalnie ośmiu kierunkach. Ostatecznie liczba chętnych powinna być jednak większa m.in. dlatego, że do rekrutacji wpływać będą jeszcze dokumenty wysłane pocztą.

Największą popularnością cieszy się "logistyka" - 15 zgłoszeń na jedno miejsce, "gospodarka przestrzenna" - 9, "chemia budowlana" - 9, "budownictwo" - 7, "architektura i urbanistyka" - 5, kierunki zamawiane: "informatyka" - 4, "matematyka" - 4 i "wzornictwo" - 2 oraz "biotechnologia" - 4.

Spore zainteresowanie wzbudził także nowy kierunek - "inżynieria biochemiczna", gdzie o jedno miejsce ubiega się siedmiu chętnych. Drugim nowym kierunkiem jest "inżynieria produkcji".

Politechnika Łódzka prowadzi w sumie 15 kierunków studiów w językach obcych. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia prowadzonych jest dziewięć kierunków w języku angielskim i jeden kierunek w języku francuskim (Zarządzanie i inżynieria produkcji), a na studiach drugiego stopnia - pięć kierunków w języku angielskim.

Wśród kierunków anglojęzycznych najwięcej zgłoszeń wpłynęło na "zarządzanie i inżynierię produkcji" - 8 osób na jedno miejsce, "inżynierię biomedyczną" - 7, "biotechnologię", "elektronikę i telekomunikację", "mechanikę i budowę maszyn" - po 5.

Wyniki rekrutacji na Politechnice zostaną ogłoszone 23 lipca. "Ogłaszane wyniki będą ostatecznymi listami przyjętych, a nie wstępnie zakwalifikowanych na studia. Tego dnia okaże się też czy i na jakie kierunki pozostały jeszcze wolne miejsca" - dodała rzeczniczka PŁ. Dokumenty na wolne miejsca będą przyjmowane od 26 lipca do 3 września.

Na trzeciej największej łódzkiej uczelni publicznej - Uniwersytecie Medycznym- najpopularniejszy jest "wydział lekarsko-dentystyczny", gdzie o jedno miejsce ubiega się średnio 9,8 chętnych (w sumie 1061 osób). Kolejne pod względem popularności to: "wydział lekarski" - 7,68 (2456), "analityka medyczna" - 7,42 (356), "farmacja" - 7,13 (855), "wydział wojskowo-lekarski" - 6,63 (663) i "kosmetologia" - 5,25 (189).

Ze względu na duże zainteresowanie limit miejsc na kierunku lekarskim i stomatologii został w tym roku zwiększony z 260 do 320 miejsc. "Nie ma jeszcze pełnych danych, ale w latach ubiegłych zawsze wypełniane były limity przyjęć na studiach stacjonarnych i w tym roku będzie podobnie" - zaznaczyła Joanna Orłowska, p.o. dyrektora biura rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia nie planuje uruchomienia nowych kierunków.

Na łódzkim Uniwersytecie Medycznym w języku angielskim prowadzone są: 4- i 6-letni program na "kierunku lekarskim" oraz 5-letni program na "kierunku lekarsko-dentystycznym"; uczelnia prowadzi również studia doktoranckie w języku angielskim.

Żadna z trzech największych łódzkich uczelni nie prowadzi obecnie zajęć e-learningowych w ramach studiów. Na Uniwersytecie Medycznym w trybie e-learningu prowadzone są jedynie szkolenia podyplomowe. (PAP)

szu/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)