Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź: Finał Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA rozpoczyna się w piątek

0
Podziel się:

Projekcje filmów animowanych, spotkania z twórcami i warsztaty znajdą się w
programie trzydniowego finału pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, który w
piątek rozpocznie się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Projekcje filmów animowanych, spotkania z twórcami i warsztaty znajdą się w programie trzydniowego finału pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, który w piątek rozpocznie się w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Festiwal O!PLA krążył po Polsce od 5 kwietnia, odwiedzając w sumie 20 miast a także Pacanów. W każdym miejscu prezentowano 60 filmów zakwalifikowanych do konkursu najnowszej polskiej animacji dla dorosłych. Obrazy oceniane były w czterech kategoriach: studyjnej, szkolnej, off i wideoklip. Jedynymi jurorami była publiczność biorąca udział w projekcjach. Ponadto w kilku miastach odbyły się warsztaty animacji plastelinowej prowadzone przez Monikę Kuczyniecką.

Jak powiedział PAP organizator Festiwalu Piotr Kardas, filmy konkursowe potwierdziły ogólnoświatową tendencję renesansu technik klasycznych. "Dominowały animacje wycinankowe, rysunkowe, lalkowe. Ale nie zabrakło także reprezentantów technik animacji komputerowej, zarówno 2D jak i 3D. Cieszą też udane eksperymenty formalne i obecność animacji abstrakcyjnych" - zaznaczył Kardas.

Tematyka filmów jest bardzo różnorodne. Od zabawnych "animowanych fraszek" po film traktujący o obozie dla dzieci i młodzieży polskiej, utworzonym przez Niemców na terenie Litzmannstadt Ghetto.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni podczas łódzkiego finału Festiwalu, który w piątek rozpoczyna się w Muzeum Kinematografii. Zwycięzcy otrzymają statuetki: Złoty, Srebrny i Brązowy Tobołek, Który Niesie Koziołek Matołek.

W trakcie trzydniowej imprezy nie zabraknie projekcji animacji, spotkań z twórcami i warsztatów. Gościem honorowym będzie Witold Giersz, jeden z najważniejszych i najwybitniejszych twórców światowej animacji.

Finał O!PLA rozpocznie projekcja dawno nie pokazywanej "Opowieści Michałkowickiej" (1954) Zenona Wasilewskiego, która pokazana zostanie z okazji 110. urodzin tego artysty, ojca polskiej animacji lalkowej.

Z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy urodzin i 35. roczny śmierci Władysława Nehrebeckiego, pioniera polskiej animacji rysunkowej oraz jednego z założycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, zaprezentowane zostaną autorskie animacje twórcy "Bolka i Lolka", skierowane głównie do starszych widzów.

Pod hasłem "Cuda i dziwy, czyli Tuwim zreANIMOWANY" zaplanowano niemal pełny przegląd animowanych adaptacji utworów Juliana Tuwima, który inspirował twórców w każdej dekadzie ub. wieku. Dopełnieniem programu będzie niezwykły film montażowy Jerzego Kaliny "W labiryncie Studia Miniatur" oraz przegląd filmów samego artysty, a także projekcje "Drogi na drugą stronę" Anci Damian i "Rybakiem na dnie morza" Leszka M. Gałysza.

Na niedzielę zaplanowano spotkanie z Witoldem Gierszem, jednym z najwybitniejszych twórców w historii animacji. "Jego filmy stanowiły w latach 60. i 70. flagowe pozycje niemal każdego liczącego się festiwalu filmowego, niejednokrotnie zdobywając na nich laury i wyznaczając nowe szlaki na animowanej mapie technicznych rozwiązań" - zaznaczył Kardas. Giersz to także twórca warszawskiego Studia Filmów Rysunkowych, które po usamodzielnieniu w 1958 otrzymało nazwę Studia Miniatur Filmowych w Warszawie.

Także w niedzielę ogłoszeni zostaną laureaci Festiwalu. Niemal w tym samym czasie wszystkie filmy nagrodzone przez publiczność zobaczą widzowie na pokazie w Bratysławie. Tak rozpocznie się trasa O!PLA Across Borders 2013/2014, która ma być serią międzynarodowych replik festiwalu.

Przez cały Finał będzie można zobaczyć stałą ekspozycję Muzeum Kinematografii poświęconą historii polskiej animacji, a także gościnną wystawę "55 lat Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie".

Organizatorem O!PLA jest Animation Across Borders. Honorowy patronat nad całym festiwalem objęło Studio Miniatur Filmowych z Warszawy, zaś nad Finałem - Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej oraz Studio Filmowe ANIMA-POL z Łodzi. (PAP)

szu/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)