Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 15:24

Łódź: Fundusz Ochrony Macierzyństwa laureatem nagrody "Serce Łodzi"

Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej został laureatem pierwszej nagrody "Serce Łodzi" przyznawanej przez duchownych czterech wyznań. Nagrodę wręczono we wtorek w pierwszą rocznicę chrztu "Serca Łodzi" - dzwonu, jaki otrzymała łódzka archikatedra.

Podziel się
Dodaj komentarz

Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej został laureatem pierwszej nagrody "Serce Łodzi" przyznawanej przez duchownych czterech wyznań. Nagrodę wręczono we wtorek w pierwszą rocznicę chrztu "Serca Łodzi" - dzwonu, jaki otrzymała łódzka archikatedra.

Statuetka - miniatura dzwonu - wręczona została przez członków kapituły nagrody podczas uroczystości ku czci św. Stanisława Kostki w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Uroczystość poprzedziła msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Nagroda "Serce Łodzi" przyznawana jest w celu uhonorowania osoby fizycznej lub instytucji, "która oddaje swoje serce miastu i jego mieszkańcom". Przyznaje ją kapituła złożona z duchownych czterech wyznań: Kościoła rzymskokatolickiego, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Katedralnej Parafii Prawosławnej i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi.

Duchowni zasiadający w Kapitule zgodnie przyznali, że ochrona życia jest najwyższą wartością ogólnoludzką i wspólną wartością dla wszystkich czterech wyznań - poinformował sekretarz kapituły nagrody Tomasz Kopytowski.

Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej powołany został przez arcybiskupa łódzkiego Władysława Ziółka podczas wizyty Jana Pawła II w Łodzi, w czerwcu 1987 r. Papież złożył wówczas podpis na dekrecie o powołaniu Funduszu i mu pobłogosławił.

Przez 25 lat działalności Fundusz udzielił pomocy 50 tys. razy ubogim matkom w ciąży i z małymi dziećmi. Na pomoc z jego strony mogą liczyć zarówno kobiety w ciąży, jak i matki - od 4 miesiąca ciąży do pół roku po urodzeniu dziecka. Pomoc udzielana jest w postaci wyprawek, odzieży oraz paczek ze środkami czystości i artykułami żywnościowymi.

We wtorkowej uroczystości wzięła udział grupa dzieci - strażników dzwonu "Serce Łodzi", które otrzymały specjalne wyposażenie: kask, kamizelkę odblaskową, komiks z historią "Serca Łodzi" i pocztówkę z dzwonem. Do zadań strażników należeć będzie m.in. obrócenie dzwonu o 60 stopni w 2072 roku i coroczne sprawdzenie jego stanu.

"Serce Łodzi" to nowy dzwon, jaki otrzymała łódzka archikatedra we wrześniu ub. roku. Jest wzorowany na swym poprzedniku "Zygmuncie", który w czasie II wojny światowej został skradziony przez Niemców. W czerwcu tego roku, w 25. rocznicę wizyty w Łodzi papieża Jana Pawła II, dzwon trafił na katedralną wieżę. Ma rozbrzmiewać w wyjątkowych sytuacjach związanych m.in. z wielkimi wydarzeniami historycznymi oraz uroczystościami kościelnymi.(PAP)

szu/ pz/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz